Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

RealNews: Erdogan i turecký premiér jsou váleční zločinci!

RealNews: Erdogan i turecký premiér jsou váleční zločinci!

Turecký prezident Erdogan říká, že je čas, aby Turecko poslalo syrské uprchlíky do severní Sýrie, v současné době obývané syrskými Kurdy. Mezitím Erdoganova pozice v Turecku politicky i ekonomicky oslabuje.

Ahmet Davutoglu
19. září 2019 - 06:20

O tom diskutovali komentátor Real News Greg Wilpert a  Baris Karaagac, přednášející v oboru mezinárodních rozvojových studií na Trent University v kanadském Ontariu.

Turecký prezident Tayyip Erdoğan minulý týden oznámil, že má v úmyslu usídlit milion syrských uprchlíků v severní Sýrii, která je v současnosti obývaná Kurdy. Jeho zřejmým cílem je proměnit kurdské obyvatelstvo severní Sýrie na menšinu. Erdoğan učinil oznámení krátce poté, co dosáhl dohody se Spojenými státy, aby mu daly volnou ruku v Sýrii, severně od řeky Eufrat. Když však Evropská unie protestovala proti Erdoğanovu plánu, hrozil, že zaplaví EU syrskými uprchlíky. Řekl, že poruší dohodu, kterou má s EU, podle níž EU zasílá ekonomickou podporu  Turecku výměnou za to, že na svém území ponechá 3,6 milionu syrských uprchlíků.

„Diskutovali jsme o tom a máme obavy. O těchto otázkách jsem hovořil tento týden telefonicky se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşoğlu. Znovu jsem zdůraznil, že EU bude dodržovat své závazky vyplývající z dohody o uprchlících mezi EU a Tureckem, že předpokládáme, že Turecko bude rovněž plnit své závazky. Byla to velmi konstruktivní diskuse. Věřím, že se situace bude postupně znovu normalizovat. Samozřejmě jsme o tom mluvili a budeme v úzkém kontaktu, abychom v případě potřeby mohli reagovat,“ reagoval Heiko Maas, německý ministr zahraničí.

Poté na summitu, který se konal v hlavním městě Turecka v Ankaře toto pondělí, diskutovali prezidenti Turecka, Ruska a Íránu o aktuální situaci v Sýrii. Erdoğan vyzval své protějšky, aby převzali větší odpovědnost za udržování míru v severozápadní Sýrii a provincii Idlib. Mezitím v Turecku bývalý premiér Ahmet Davutoglu rezignoval na členství ve vládnoucí straně AKP, protože protestuje proti autoritářským politikám strany. Zdálo se, že jeho odchod a založení nové konzervativní strany oslabily Erdoğanovo postavení.

„Erdoğan tak často ohrožoval Evropskou unii zaplavením syrských uprchlíků do Evropy. Myslíte si, že tentokrát je hrozba skutečná, nebo je to jen další akt prázdného držení těla? Co myslíte?,“  ptá se Greg Wilpert.

„Hrozba pochází z některých strastí, které nedávno Erdoğan zažil. Má vážné potíže doma i mimo Turecko. Před několika lety tedy Evropská unie a Turecko dosáhly dohody týkající se syrských uprchlíků. Erdoğan a evropští představitelé se tedy výměnou za pomoc ve výši přibližně šesti miliard EUR dohodli na zachování a hostování syrských uprchlíků v Turecku. V posledních osmi letech mnoho syrských uprchlíků vstoupilo do Turecka a v Turecku nyní žije více než 3,6 milionu uprchlíků. To je významné množství pro zemi, která není bohatá. Evropská unie tak v posledních několika letech přispěla něco přes dvě miliardy eur, ale turecký stát utratil kolem 40 miliard eur.

Chtěl bych zde zdůraznit jednu otázku. A to je Erdoğan a jeho pomocníci, lidé kolem něj v AKP, hráli významnou roli v tom, co jsme pozorovali, co jsme viděli v syrském kontextu. Turecko již osm let podporuje řadu organizací, které eskalovaly konflikt a válku v této zemi. Turecko financovalo a poskytlo útočiště řadě džihádistických organizací, které šly po Kurdech a dalších menšinových skupinách, které bojovaly proti syrské vládě, atd. Turecko tedy musí být skutečně odpovědné za tato opatření a Erdoğan v tomto procesu použil tyto lidi jako kartu proti Evropské unii i samotnému syrskému režimu, aby rozšířil vliv Turecka na region, ale zejména na severní Sýrie.Podle mého názoru Kurdové v severní Sýrii nepředstavují tureckému státu žádnou hrozbu, ale pro Erdoğana je to způsob, jak odvrátit tureckou veřejnost od probíhající hospodářské krize, ale také politické krize legitimity, pokud jde o AKP . Takže, a to je něco, o čem budeme mluvit během několika minut, uvnitř AKP je mnoho trhlin. Pravděpodobně se objeví dvě strany s řadou důležitých osobností, vůdčích osobností opouštějících AKP a skutečně se stanou soupeři Erdoğanu, zejména na pravé konzervativní straně politického spektra. To je pro Erdoğana dobré rozptýlení. Snaží se upevnit nacionalistický konzervativní hlas, který se za ním skrývá, a poté způsobem snížit oběť v důsledku toho, že tito vedoucí představitelé AKP opustili stranu.

Já jsem o tom mluvil již dříve pro The Real News Network, jedná se o probíhající zahraniční politiku tureckého státu od raných let republiky, od dvacátých a třicátých let. Turecko je proti jakékoli formě politického zřízení, které mají založit Kurdové v regionu. Pamatujte, že Turecko bojuje proti kurdským povstalcům v Turecku od počátku 80. let a že to stálo životy více než 40 000 lidí. Ze strany turecké veřejnosti tedy existuje značná paranoia, že Kurdy vedená politická strana v severní Sýrii bude představovat riziko pro přežití možná tureckého státu nebo přispěje k úsilí nezávislosti Kurdů v rámci Turecka. Je to však také pokračování turecké zahraniční politiky a samozřejmě také vnitřní politiky vůči Kurdům. Ahmet Davutoglu, který právě opustil AKP, hrál důležitou roli v tom, co se nedávno ukázalo v severní Sýrii. Takže nevím, jestli bychom měli mluvit o Davutoglu právě teď, nebo chcete mluvit o severní Sýrii?

V rámci této zahraniční politiky bylo spácháno mnoho krutostí, zejména v Turecku proti Kurdům, ale zejména v Sýrii prostřednictvím řady organizací, džihádistických organizací, které turecký stát podporoval a financoval a rovněž poskytoval zbraně. Ahmet Davutoglu je tedy válečným zločincem, stejně jako turecký prezident Tayyip Erdoğan, a zúčastnil se Davutoglu na všem, co Erdoğan roky dělal. Teď tedy vyjde a začne kritizovat Erdoğana a lidi kolem něj za nedemokratiku, za autoritářku a tak. To je velmi pokrytecké. Když byl Davutoglu dva roky předsedou vlády, schválil řadu zákonů, které byly opozicí kritizovány, protože tito lidé říkali, že se snaží změnit Turecko na policejní stát.

Takže tito lidé nemají nic společného s lidskými právy, nemají nic společného s demokracií a politickou stranou, kterou chce založit, usídlují se s řadou ochránců AKP, jsem přesvědčen, že to nebude mít nic společného s žádnou z těchto hodnot,“ odpovídal Baris Karaagac..

(rp,prvnizpravy.cz,the realnews,foto:arch.)