Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Rebelión: Kritika ruské vakcíny Západem je snahou vyřadit konkurenta!

Rebelión: Kritika ruské vakcíny Západem je snahou vyřadit konkurenta!

I po skončení studené války předsudky vůči Rusům přetrvávají a platí to i pro ruskou vakcínu Sputnik V.

Ilustrační foto
25. prosince 2020 - 10:10

Podle španělského vydání Rebelión dnes mnoho západních médií hovoří o ruské vakcíně Sputnik V, jako by byla vyvinuta někde v malé zemi třetího světa, a nikoli v nástupci Sovětského svazu, který měl silnou úroveň technologického a vědeckého vývoje.

Je proto možné, že za kritikou ruské vakcíny stojí zájmy velkých laboratoří a farmaceutických společností, aby se eliminoval silný konkurent.

Navzdory tomu, že studená válka skončila už dávno, dodnes přetrvávají ve světě předsudky vůči Rusům. Podle Rebelióna dnes mnoho západních médií pochybuje o účinnosti ruské vakcíny proti koronaviru, jako by pocházela z malé země ztracené na nějakém ostrově v Indickém oceánu.


Jak poznamenává španělské vydání, je zřejmé, že vakcína Sputnik V nebyla vyvinuta ve Švýcarsku, Francii nebo Americe. Nelze však nevidět odpor vůči vakcíně vyrobené v Rusku nebo v Číně jakousi morální a vědeckou autoritou, kterou mnozí novináři nazývají „civilizovaným světem“.

Sovětský svaz měl vysokou úroveň technologického a jaderného rozvoje a před zhroucením představoval nejméně čtvrtinu světové vědecké komunity a tato základna nakonec přešla na Rusko. Autor materiálu pochybuje, že tato tvrzení o „ruských“ nebo „čínských“ vakcínách jsou vyvolána předsudky vůči civilizacím s historií několika tisíciletí.

Pokud jde o takzvaný civilizovaný svět, jeho historie neodpovídá vytvořenému obrazu. A když si vzpomeneme na genocidy koloniálních mocností v Americe, Africe a Asii, masivní pohyb otroků z Afriky do Ameriky, světové války a atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki, pak se „civilizovaný svět“ nejeví tak civilizovaným, poukázala publikace.

Noviny proto uzavírají, že je možné, že za kritikou ruské vakcíny stojí zájmy a tlak velkých laboratoří a farmaceutických společností s cílem eliminovat silného konkurenta.

(kou, prvnizpravy.cz, rebelion.org, foto: arch.)