Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Rebelión: Příšerné plody ukrajinského Majdanu!

Rebelión: Příšerné plody ukrajinského Majdanu!

Od převratu v Majdanu uplynuly více než čtyři roky, inspirované a podporované Spojenými státy, a ukrajinská ekonomika se nachází v katastrofické situaci.

Majdan
6. prosince 2018 - 10:10

Mnoho lidí to srovnává s katastrofou, v níž se ocitlo Rusko v 90. letech 20. století pod vedením milovaného Jelcin. Zahraniční dluh dosahuje 50 miliard dolarů, HDP klesá a je již nižší než v Maroku a Rumunsku, průmysl krachuje a významná část rozpočtu jde na úroky z dluhu. Ukrajina se stává bankrotářem a nesplňuje své závazky, napsal Higinio Polo pro španělský časopis Rebelión. Jeho analýza stavu Ukrajiny však zní spíše jako obžaloba.

Rozpočet na rok 2019 byl řízen přímo Mezinárodním měnovým fondem. Vláda je nucena zvyšovat ceny plynu, posílat úvěry na stabilizaci ekonomiky spíše než na sociální potřeby. Navíc jsou zapotřebí mechanismy pro boj proti korupci ve velkém měřítku, aby se vydané úvěry nedostaly do mafiánských chapadel podnikatelů a politiků. Stávající struktury pod vedením Janukovyče se po převratu v Majdanu se spojily s politickými strukturami podporujícími ultranacionalismus, nenávist k Rusku, pronásledování komunistů a veškeré odkazy na Sovětský svaz. Tyto struktury jsou založeny na korupci a úplatkářství, žádná instituce není výjimkou. Ukrajina se stala nejchudší zemí v Evropě, její populace klesá a míra úmrtnosti je téměř dvakrát vyšší než míra porodnosti: za poslední rok se pro každých 100 mrtvých narodilo pouze 58 dětí. Počet obyvatel se snížil z 52 milionů v sovětských letech na 44 milionů. Dokonce i hlava strany Baťkivščyna, Julia Tymošenková, tvrdí, že se země vešla do slepé ulice.


Válka na východě pokračuje. Minskské dohody nejsou respektovány a příměří na 500 kilometrové hranici v Donbasu je často porušováno. Vedoucí mise OBSE na Ukrajině, Alexander Hug, který opustil své místo, uvedl, že se v posledních čtyřech vojenských letech nic nezměnilo. Ukrajinské bezpečnostní služby se podílely na teroristickém útoku, který skončil smrtí vůdce Donbasu Alexandra Zacharčenka na konci srpna 2018. Napětí mezi zeměmi se rozšířilo do Azovského moře. Spojené státy nabídly Ukrajině hlídkové čluny, NATO bude provádět námořní hlídky, zatímco v Kyjevě jsou stále hlasitější hlasy těch, kteří chtějí (např. ministr zahraničí Pavel Klimkim), aby Ukrajina ukončila dohodu z roku 2003 s Ruskem o Azovském moři. Zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzia oznámil, že Spojené státy a Evropská unie zavírají oči před ukrajinským porušováním Minských dohod a viní přitom Moskvu za vznklou situaci. To samé koncem října udělal bývalý francouzský prezident Francois Hollande a polský prezident Alexander Kwasniewski.

 14. října 2018 na výročí založení Organizace ukrajinských nacionalistů uskutečnily tisíce nacistů přehlídku s pochodněmi v ulicích Kyjeva, vedené Olegem Fjodorovem, předsedou strany Svobody a s blahovůlí vlády. Ukrajinská dobrovolnická armáda, kterou vedl Dimitrij Jaroš, zástupce a vůdce fašistické strany „Pravý sektor“, byl začleněn do pravidelné armády. V ní dochází k mučení a vraždám válečných zajatců.

Nikdo nic nečeká od nadcházejících voleb. Ukrajina dnes je v troskách. V této zemi mladé ženy porodí děti, které jim budou odebrány pod záminkou nechutné lži nazvané „náhradní těhotenství". Jsou tam tábory, kde tisíce dětí  za nacionalistických písní dostávají vojenský výcvik.

Kurt Volker, bývalý agent CIA, bývalý zástupce USA v NATO a současný zvláštní zástupce amerického ministerstva zahraničí pro záležitosti Ukrajiny jmenovaný Trumpem, má větší vliv než samotný Porošenko, sklízeč majdanského ovoce.

(kou, prvnizpravy.cz, rebelion.org, foto: arch.)