Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Roček: USA kopírují afghánský scénář Sovětů

Roček: USA kopírují afghánský scénář Sovětů

Když končila druhá fáze odsunu sovětských jednotek z Afghánistánu, došlo k tomu ukázněně a téměř beze ztrát. Podobně končí odsun amerických jednotek. Jenom s tím rozdílem, že tam ještě zůstává zhruba 2500 severoamerických vojáků a snaživých pomocníků především z vojenských řad NATO..

Ilustrační foto
6. února 2021 - 06:20

Sovětské jednotky sice odjely, ale pokračovaly dodávky sovětské pomoci, včetně zbraní. Ale bylo to marné: „Jak tomu nicméně bylo již dříve, dodávky celkovou úroveň armády nepozvedly,“ (Oleg Sarin, C. Lev Dvoreckou, Afghánský syndrom, Jota 1996, str. 138)

Vůně rozkladu

Autoři knihy Afghánský syndrom píší o marné snaze kábulské vlády ubránit se mudžáhidům. Popis tehdejší situace připomíná přítomnost. Sovětští poradci radili kábulské vládě, aby se velení soustředilo na udržení nejdůležitějších míst a tam stáhli velké vojenské jednotky.

„Malé posádky, jejichž bezpečnost je ohrožena útoky povstalců, jsou rozpuštěny, aby opozice neměla příležitost triumfovat.“ (Afghánský syndrom, str. 138)

V roce 2020, v době odcházení vojáků USA, byly zrušeny afghánskou vládou místní jednotky policie a včleněny do celostátních jednotek národní policie a do armádních útvarů, a část policistů šla do penze. V afghánském parlamentu se ozvala kritika, že vesnice a městečka na venkově kvůli tomu zůstaly bez ochrany.
Rozsáhlá podpora Sovětského svazu, podobně jako o 30 let později rozsáhlá podpora USA a jejich pobratimů z NATO, ale „nepřinesla kýžené výsledky“ (Afghánský syndrom, str. 139), jak lze diplomaticky popsat situaci v době sovětského odchodu, ale i dnes - v roce 2021.

Rozklad prosovětského režimu v Afghánistánu způsobily i vnitřní třenice uvnitř vedení státu. To samé se projevuje po třech desetiletích i dnes. Stačí připomenout rvačku dvou prezidentských kandidátů z voleb v září 2019. Dr. Ashraf Ghani byl vyhlášen vítězem, tedy prezidentem Afghánistánu a na druhé straně je Dr. Abdullah Abdullah, bývalý premiér, který ale Ghaniho vítězství neuznává, a prohlásil se též za prezidenta. Oba uspořádali svou slavnostní inauguraci v hlavním městě Kábulu. Nakonec, aby dostali Afghánci severoamerické dotace, musel Abdullah ustoupit.Afghánské vládní síly vůči Tálibánu nadále ztrácejí půdu pod nohama. Generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) ve čtvrtletní zprávě z 30. ledna 2021 uvedl, že afghánská armáda opustila téměř 200 kontrolních stanovišť v provincii Kandahár, což Tálibánu umožnilo získat nové pozice a vládní zbraně a munici.

Ale situace je ještě horší. V afghánských novinách koncem roku 2020 vyšel článek naznačující postupné hroucení vládní kontroly nad provincií Kandahár. (Ariana News, 31. prosince 2020) (https://ariananews.af/only-30-percent-of-kandahar-police-service-members-are-on-duty-governor/)

Článek uváděl, že 70 % příslušníků národní policie v provincii Kandahár opustilo své povinnosti. Uvedli to místní úředníci. Guvernér provincie Kandahár Hayatullah Hayat pro Ariana News uvedl, že vláda se snaží zmobilizovat policejní síly v provincii, ale též: „Jen 30 % členů policie je ve službě."

Kromě toho do rukou Talibanu padlo nejméně 300 základen (stanovišť, policejních stanic). Senátor Asif

Sedici, člen delegace, která tehdy byla v Kandaháru kvůli přezkoumání bezpečnostní situace v provincii, uvedl: „Bohužel většina z 300 základen se zhroutila bez odporu.“

Afghánské síly a americké letectvo v té době kvůli vysoké aktivitě Talibanu zdvojnásobily počet operací ve srovnání s rokem 2019.

K tomu lze dodat, že od konce roku 2020 již pouhých 2500 amerických vojáků v Afghánistánu představuje  jenom základní servis pro speciální operace a provoz bojových letadel, vrtulníků a dronů, a nevelký kádr poradců.

Čas je kritický aneb o „bidenování“


Prezident Trump ukončil své kralování a nastoupil nějaký Biden. Jeho hlavním úsilím je ukázat že je „bidenovitý“ čili ještě lepší než jenom lepší, plný humanistických „ismů“. Pro americké předstírání ušlechtilosti alias „bidenování“ představuje Afghánistán téměř neřešitelný problém. Ať udělají Severoamerikánci cokoliv, bude to špatně.

USA jsou již jen krok dva od definitivního odchodu z Afghánistánu. Ale nechce se jim. Tím by oficiálně završily
ostudu, že mocná armáda po 20 letech konečně vzdala marnou válku.


Šéf SIGARu si ve čtvrtletní zprávě povzdychl, že nová administrativa a Kongres mají jen tři měsíce na to, aby rozhodly, zda USA stáhnou všechny americké jednotky do 30. dubna 2021 na základě dohody mezi USA a Talibanem.

„Čas je kritický," plakal šéf SIGARu John F. Sopko a dodal: „vzhledem k tomu, že nová administrativa a Kongres se začínají zabývat ožehavými otázkami souvisejícími s Afghánistánem, měli by si být vědomi toho, že rizika nejen přetrvávají, ale rozšiřují se i na širší obavy, že afghánský stát nebude udržitelný bez pokračující mezinárodní angažovanosti." https://www.sigar.mil/pdf/quarterlyreports/2021-01-30qr.pdf

Severoameričané se bojí okamžiku, kdy převezmou moc v Afghánistánu militantní islamisté. Jak se s tím poperou? Bude to velmi zajímavé rozhodování. Předpokládám, že liberální „bidenování“ bude ještě agresivnější a zlovolnější, zároveň až hystericky předstírající dobro a humanitno, než v době údajně ošklivého „trumpování“.

(p,pvnizpravy.cz,foto:arch.)