Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Vánoční varování - klimatičtí aktivisté řeší zlomek problémů

Roček: Vánoční varování - klimatičtí aktivisté řeší zlomek problémů

Tzv. klimatické cíle (ambiciózní snížení emisí) vydumané vědci jsou odsouzeny k neúspěchu, protože nejde jenom o emise čmoudíků.

Ilustrační foto
14. října 2021 - 09:01

Další škody na ekosféře vznikají i megavýrobou spotřebních blbostí, tedy neuvěřitelným plýtváním energií. Její spotřeba, přes všechna omezení a úspory, stále roste. Jak strašlivý je diktát výroby a dopravy zboží k zákazníkům ukazuje např. současná krize ve Velké Británii.

Nejsem oportunista, ale smutný realista, píše v souvislosti s tímto tématem publicista František Roček. Zmenšit následky lidské průmyslové činnosti je téměř nemožné, protože lidstvo vyrábí stále více spotřebních blbostí, které ani vzdáleně nejsou třeba k našemu životu. Není to moralizování, ale upozornění na fakta.

Vánoční tsunami začíná už dnes

Podívejme se na stín Vánoc dopadající na člověčenstvo žijící na ostrovech Velké Británie. Ve středu 13. října jsem četl superdlouhý titulek: 40 000 přístavních dělníků potřebných k záchraně Vánoc: Přístavy London Gateway a Southampton musí zdvojnásobit počet zaměstnanců kvůli "nevyřízeným nákladům" kvůli zpoždění v dodávkách kontejnerů a kvůli nedostatku řidičů. Proto nakupujícím Britům je v těchto dnech řečeno, aby "objednávali dárky brzy" nebo budou riskovat, že jejich dárky uvíznou na moři "až do roku 2022" .

Provozovatel přístavů Southampton a London Gateway zoufale hledá dalších 40 000 pracovníků, aby se pokusil zachránit Vánoce uprostřed probíhající krize dodávek.

DP World, jedna z největších firem svého druhu na světě, bude během pouhých tří měsíců potřebovat ne jen 56 000, ale 100 000 pracovníků. Proč? Aby zvládli vánoční tsunami v krabicích zabalených nesmyslů.

Chaos v přístavech po celém světě bude pokračovat a nadále narušovat globální obchod, protože při koronavirové pandemii omezení výroby i dopravy zboží naprosto rozházelo  harmonogramy dopravy. Odborníci varují, že krize bude vyřešena až v roce 2022.

Vánoční nákupy budou ozdobeny prázdnými regály, kde budou chybět krámy, které človíčci kupují během svátečního období. Nejoblíbenější hračky, herní konzole, chytré telefony, čokoláda a dokonce i vánoční stromky budou letos v prosinci nedostatkovým zbožím, varuje britský deník.

Kontejnery v přístavu Suffolk nabírají až deset dní zpoždění, než jsou naloženy na nákladní auta namísto obvyklých tří dnů. Ještě předtím lodě musí čekat až týden po příjezdu u pobřeží než mohou zakotvit v přístavu k vykládce.Vánoční letecké šílenství

Někteří prodejci se svíjejí hrůzou, že o Váncích nebudou mít co prodávat. Proto se rozhodli k naprosto neekonomické (a neekologické) letecké přepravě. Předběžné rezervace pro leteckou nákladní dopravu v říjnu vzrostly o 70 procent.

Společnost Air Charter Service potvrzuje, že poptávka po letecké dopravě zboží vzrostla již  během pandemie, ale od října opět prudce narostla.

Dan Morgan-Evans, ředitel nákladní přepravy v Air Charter Service, řekl Guardianu: „Nelze říci, kolik letadel bude v této fázi k dispozici ve Spojeném království, protože to částečně závisí na poptávce po letadlech jinde na světě... Je možné, že prostě nebude dostatek letadel, která budou schopna zvládnout očekávanou poptávku na poslední chvíli…“

Kromě toho dlouhé týdny brečí firmy, že je málo řidičů, protože tisíce zahraničních řidičů kvůli brexitu muselo odejít. Teď je naopak lákají zpět, ale Británie dokázala přilákat k řízení nákladních vozidel jen omezený počet cizinců.

Polovičatost je základní rys lidské geniality

Tato předvánoční epizoda začínající již v první polovině října připomíná jak ohromné množství energie a materiálu lidé zpracovávají pro pomíjivé krátkodobé využití.

Proto, i kdyby došlo alespoň z části k naplnění ambiciózních čmoudíkových cílů, těžko to vyřeší problém degradace životního prostředí.

V nějaké zprávě jsem četl: „Silné a trvalé snižování emisí oxidu uhličitého (CO2) a dalších skleníkových plynů by omezilo změnu klimatu… Lidská činnost má stále potenciál určovat budoucí vývoj klimatu."

To je polovičatý alarmismus. Vyrábíme tolik věcí, že tím vytváříme synergii zdánlivě méně závažných problémů, které v blizoučkém budoucnu budou představovat neméně závažné problémy.

K tomu by autor dodal, že o Vánocích za dárky utratí každoročně v průměru jenom 400 – 600 Kč za pár maličkostí. Svátky jsou pro autora setkáním lidí ke společnému prožití několikadenního klidu a poloticha a příjemného téměř nicnedělání. Vánoce jsou k tomu, aby se na chvíli zastavil čas. To je myslím trvale udržitelný ekologický názor.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)