Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Rolling Stone: „Hon na čarodějnice“ v USA – všichni jsou špioni Ruska!

Rolling Stone: „Hon na čarodějnice“ v USA – všichni jsou špioni Ruska!

Hillary Clintonová, která vidí „ruskou agentku“ v demokratické kandidátce Tulsi Gabbardové a ve své minulé soupeřce v prezidentské kampani Jill Steinové, je podle The Rolling Stone jasně „mimo mísu“.

Hillary Clintonová, exministryně zahraničí USA
2. listopadu 2019 - 10:15

To však nebrání elitě Demokratické strany a jim věrným médiím v tom, aby pokračovaly ve stejné linii , ve svém „honu čarodějnic“ a klasifikovali všechny „pochybovače“ jako „Putinův tým“.

Matt Taibi, publicista časopisu The Rolling Stone připomíná, že v jednom ze svých nedávných rozhovorů Hillary Clintonová, která byla nedávno kandidátkou na prezidenta Spojených států, vyprávěla o tom, na koho z kandidátů na šéfa Bílého domu sází v Rusku. Clintonová naznačila: Demokratická kandidátka, kongresmanka na Havaji a bývalá příslušníce armády Tulsi Gabbardová je „favoritem Rusů“ a zároveň k „ruským agentům“ přidala soupeřku z posledních voleb ze Strany zelených Jill Steinovou.

Současný prezident, Donald Trump, to také dostal. „Nevím, co na něj Putin má - něco osobního nebo souvisejícího s jeho obchodem," řekla bývalá demokratická kandidátka.

Autor článku si je však přesvědčen: „Hillary Clintonová je mimo mísu. Zároveň se však nevzdálila hlavnímu proudu v Demokratické straně, ve které je stejná linie propagována již několik let."

Takže méně než týden před „odhaleními“ Clintonové zveřejnil The New York Times, kdysi slavný svými pečlivými a „velmi opatrnými materiály“, článek nazvaný „Co přesně zamýšlí Tulsi Gabbardová?" (What, Exactly, Is Tulsi Gabbart Up To ?), která spekuloval o „podezřelé činnosti“ kolem kampaně tého kandidátky na prezidenta a její „ruské podpoře“. Stejné noviny již v srpnu zveřejnily podobný článek, ve kterém byla Gabbardová nazvána „Kremlem preferovanou demokratkou“. Něco ve stejném duchu otiskly i Daily Beast s NBC.

Po rozhovoru Clintonové o „ruských agentech“ by si člověk myslel, že v demokratických kruzích se diskuse konečně vzdálí od oblíbeného tématu. Někteří z prezidentských kandidátů strany, Beto O'Rourke a Andrew Yang, zkritizovali podivné komentáře bývalé ministryně zahraničí. Ale když Gabbardová nazvala Clintonovou „královnou podněcovatelů války“ a Trump označil svoji hlavní demokratickou soupeřku ve volbách v roce 2016 za „šílenou“, mnozí se rozhodli podpořit myšlenku „ruských agentů“.

Neokonzervativec David Frum kritizoval Trumpa za obranu Steinové a Gabbardové: „Obecně měl předstírat, že nebyli na jedné notě.“ Politická analytička CNN Ana Navarrová varovala: „Když je někdo okamžitě podporován Rusy i Trumpem, mějte oči otevřené.“ Zdá se, že během diskuse v jednom z programů MSNBC jeden z přednášejících vážně zdůraznil, že Gabbardová „nikdy nepopřela, že jedná v zájmu Ruska“. A publicista CNN Brian Stelter dokonce předložil komplexní teorii, podle níž je klamavý komentář Clintonové součástí ruské „dezinformační kampaně“.


Takže platí, že „byli to Rusové, kteří nám říkali o Rusech všechny nesmysly“. A co  jen to, všechno kolem jsou cizí agenti, říká ironicky Matt Taibi. Demokraté zabili tři roky, aby dokázali, že Donald Trump je „loutkou Moskvy“. Senátor a vůdce republikánské většiny, Mitch McConnell, je samozřejmě „Moskevský Mitch“. Součástí „ruského spiknutí“ jsou také všichni kandidáti z třetí strany. Prezidentský kandidát Bernie Sanders a jeho příznivci, jsou nejen misogynisté a rasisté, ale také nástroj v rukou Moskvy, který se snaží podkopat jednotu v Demokratické straně. Pokud se podíváte pozorně, Rusko ovlivnilo každého kromě Demokratů podporovaných MSNBC. „Jaká náhoda!"

Podle autora článku se dnes v Demokratické straně děje něco podobného tomu, co republikáni prožili po roce 2001, kdy každý, kdo se postavil proti globální válce proti terorismu, deklarované po útocích z 11. září, byl okamžitě převeden do kategorie „sympatizanta Saddáma“. Mezi nimi v té době New York Post dokonce vybrala některé „příliš mírumilovné celebrity“, herci , jako jako  Samuel L. Jackson, Sean Penn nebo Susan Sarandonová. A přestože se dnes tyto noviny staví proti „bídným a klamným konspiračním teoriím“ o Gabbardové, která tentokrát patří mezi „sympatizanty Asada“, ostatní médiím se nelíbí. Nyní herečka Susan Sarandonová není kritizována republikány, ale demokraty - tentokrát za podporu Jill Steinové v roce 2016, což lze podle Taibiho přirovnat k „francouzskému polibku s Putinem v přímém vysílání“, stejně jako kampaň Gabbardové.

Proti zástupcům „páté kolony“, příznivci „odporu“ přišli s mnoha zvláštními termíny: „i vaši i naši“, „milovníci házení viny na druhé“, „srovnávači ultralevých a ultrapravicových“, „popírání ruky Ruska“ - to vše samozřejmě od „Putinova týmu".

Podle Matta Taibiho není takový „šílený hon na čarodějnice“ nejen nebezpečný, ale absolutně odtržen od reality. Trumpova kampaň byla „skutečným cirkusem“, televizní show, která téměř zcela vycházela ze spontánních mediálních vystoupení. Téměř žádná politická podpora, dokonce ani peníze nedosáhly ani polovinu podpory, než u Hillary, která do svých nadějí na vítězství investovala 1,2 miliardy dolarů. Trump neměl připraven ani projev pro případné vítězství. Proč? Jediné logické vysvětlení je, že to neočekával.

I když se pokusíte vytvořit nejsložitější teorie o „ruském vměšování“, tak autor tohoto článku trvá na tom, že faktem zůstává, že to, co se stalo v roce 2016, je ryze americký příběh, kde Trump nevědomky hrál na dlouho nazrávané odtržení politické elity od americké veřejností.

Ale místo toho, aby akceptovali smutnou porážku v rukou „neustále se hýkajícího hostitele realitního programu, který, jak se zdálo, chtěl prohrát“, demokraté s pěnou u úst hájí verzi „cizího vměšování“. Došlo to do toho, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na schůzce v Bílém domě ukazuje na Trumpa a tvrdí, že „všechny cesty vedou k Putinovi“.

„Až takhle?" To myslíte vážně? Skončí to někdy? “ dodává rozhořčený autor.

(kou, prvnizpravy.cz, rollingstone.com, foto: arch.)