Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Rozhněvané Rusko zcela ukončilo spolupráci s NATO!

Rozhněvané Rusko zcela ukončilo spolupráci s NATO!

Rusko a NATO zcela ukončily spolupráci po civilních a vojenských liniích, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško v rozhovoru pro RIA Novosti.

Ilustrační foto
16. dubna 2019 - 04:20

„NATO samo odmítlo pozitivní program ve vztazích s Ruskem. Neexistuje. A zatím neexistují žádné náznaky toho, že by NATO mohlo vědět, jak se dostat z této slepé uličky," řekl.

Náměstek ministra zahraničních věcí nazval rozhodnutí, že aliance ukončí normální pracovní kontakty na vojenské linii jako absurdní, přičemž konstatuje, že bezpečnost v Evropě do značné míry závisí na vztazích mezi Ruskem a NATO.

Podle Gruška, zašla aliance příliš daleko při nárůstu konfrontace s Ruskem.

„Je to paradox, ale dnešní vztahy mezi Ruskem a NATO jsou právě tím nejpřipomínající „normální“ stav věcí, za nichž bylo NATO vytvořeno - během studené války, opět byl prach otřen z Armelovy doktríny: dialog a odstrašování. Nyní je však v této formulaci hodně zadržování a málo dialogu,“ dodal diplomat.


Řekl, že celkové vojenské výdaje zemí NATO v uplynulém roce překročily bilion dolarů, což je 22krát více než ruské výdaje na obranu.

Gruško zároveň zdůraznil, že Moskva se nezúčastní závodu nárůstu vojenských rozpočtů s NATO, ale spoléhá na „ekonomické, přesné a účinné prostředky“.

„Co se týče ozbrojeného konfliktu s NATO, tak všicni rozumní mají naději, že se to nestane. Byla by to katastrofa pro celé lidstvo. Jsem si jist, že Washington i Brusel tomu rozumějí," poznamenal ruský náměstek ministra zahraničí.

Obnovení NATO by bylo podle Gruška možné díky vytvoření skutečného strategického partnerství s Ruskem. „Takový pokus byl učiněn na lisabonském summitu Rusko-NATO v roce 2010. Členové NATO by však museli obětovat svou„ exkluzivitu“, objevovat umění kompromisu a pracovat na rovnocenném základě, zaměřit se nikoli na zájmy skupiny, ale na společné zájmy,“  uzavřel diplomat.

Rusko v posledních letech čelí bezprecedentní aktivitě aliance poblíž svých hranic. NATO to nazývá „ozadržováním ruské agrese“. Kreml zároveň zdůraznil, že Moskva nepředstavuje hrozbu pro ostatní země, ale neponechá bez odpovědi nezodpovězené kroky, které jsou nebezpečné pro jeho zájmy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)