Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Rozzuřený Pompeo: Spojenci se postavili za íránské ajatolláhy!

Rozzuřený Pompeo: Spojenci se postavili za íránské ajatolláhy!

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo uvedl, že odmítnutím podpory americké iniciativy v OSN na obnovení sankcí proti Íránu, se Paříž, Londýn a Berlín „postavily na stranu ajatolláhů“, napsal Le Monde.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
22. srpna 2020 - 10:10

Dříve v oficiálním prohlášení tyto evropské země naznačily, že se nadále zasazují o zachování dohody o íránských jaderných kapacitách, a návrh Washingtonu, který odstoupil od smlouvy v roce 2018, je neslučitelný s jejími ustanoveními.

Ve čtvrtek Francie, Německo a Velká Británie uvedly, že nepodporují výzvu USA k OSN, aby obnovily mezinárodní sankce proti Íránu, který je obviněn z porušení smlouvy o jaderných zbraních, informoval Le Monde. V reakci na to americký ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval evropské mocnosti za podporu íránských ajatolláhů.


Podle francouzské publikace Spojené státy zahájily proces odvetných opatření jako jeden z „účastníků“ společného komplexního akčního plánu (JCPOA), který byl uzavřen v roce 2015. Zástupci z Francie, Německa a Spojeného království však uvedli, že Washington v roce 2018 odstoupil od dohody a není jejím účastníkem. V oficiálním sdělení tři evropské země zdůraznily, že nemohou „podpořit tuto iniciativu, která je neslučitelná s pokračujícím úsilím o podporu JCPOA“. Podle jejich prohlášení nadále plní povinnosti vyplývající z dohody, a to i přes „vážné problémy způsobené odstoupením USA“. „Jsme přesvědčeni, že musíme zvážit otázku systematického nedodržování závazků Íránců v rámci JCPOA v rámci dialogu mezi stranami dohody," vysvětlují evropské mocnosti své stanovisko. Rovněž „důrazně“ vyzvaly Írán, aby opustil veškerá jednání neslučitelná se smlouvou a aby se plně a okamžitě vrátil k dodržování omezení.

„Naši přátelé v Německu, Francii a Velké Británii mi soukromě řekli, že také nechtějí zrušit embargo," komentoval slova Evropanů americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Avšak tyto země, jak řekl, „se rozhodly postavit se stranou ajatolláhů“ a nehlasovaly za americké usnesení o prodloužení sankcí. 

Francouzské noviny připomněly, že ve středu Donald Trump oznámil svou snaku znovu zavést sankce, které platily proti Íránu do roku 2015. Pro tento postup chtějí Spojené státy použít mechanismus vrácení zpět jako jeden ze států, které jsou stranami původní íránské smlouvy o jaderných zbraních. Ačkoli Trump odstoupil z JCPOA v roce 2018, takový krok je možný díky změně rezoluce 2231, což byl pro Obamu velký diplomatický úspěch. Podle usnesení mohou zúčastněné země jednostranně odsoudit „závažné nedodržení“ ustanovení dohody jinými signatáři. Tento postup umožňuje za měsíc obnovit mezinárodní sankce proti Teheránu, které byly zrušeny výměnou za přísliby omezit svůj jaderný potenciál. Současně, jak zdůraznil Le Monde, jiné země (například Rusko a Čína) nebudou schopny vzdorovat tomu vetem.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)