Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

Rumunský ministr zaskočen svojí žvatlárnou o "balistických" raketách!

Rumunský ministr zaskočen svojí žvatlárnou o "balistických" raketách!

Rumunský ministr obrany Mihail Fifor üvedl do varu vztahy mezi Moskvou a NATO když tvrdil, že v jeho zemi existují balistické střely, informoval The Daily Express.

Střela amerického systému Aegis
5. srpna 2018 - 04:20

Poté, co ruská strana vyjádřila své rozhořčení v souvislosti s touto situací, šéf ministerstva obrany popřel své vlastní prohlášení s tím, že ho špatně interpretovali.

Napětí dosáhlo bodu varu mezi Ruskem a NATO poté, co rumunský ministr obrany Mihai Fifor řekl, že na americké vojenské základně, která se nachází v blízkosti ruských území, jsou „balistické střely“, napsal Daily Express.
 
V rozhovoru pro Antenu 3 Fifor uvedl: „Je zřejmé, že prezident Putin nebude potěšen rozvojem velmi vážného vojenského potenciálu v Rumunsku. Jak by prezidenta Putin mohla obecně potěšit skutečnost, že v Rumunsku v Deveselu existuje vojenská základna s balistickými raketami!"
 
Podle listu Daily Express prohlášení rumunského ministra, podle dostupných informací, „vyvolal pobouření ruského prezidenta Vladimira Putina“, protože se jedná o americkou námořní základnu v Deveselu, kde je rozmístěna pobřežní protiraketová obrana Aegis. Moskva již delší dobu označovala tento komplex za hrozbu své národní bezpečnosti.
 
Tajemník ruské velvyslanectví v Rumunsku Pavel Aleksejenko napsal v sociální síti Facebook, že prohlášení Fifora je dalším důkazem toho, že americký štít v Deveselu je přímým a bezprostředním ohrožením ruské národní bezpečnosti. Zároveň Aleksejeenko ironicky poděkoval šéfovi rumunského ministerstva „spontánní pravdu".

 
Po vyjádření Alexejenka Fifor řekl, že si ruští činitelé špatně vyložili jeho slova. Současně zdůraznil, že v Deveselu neexistují žádné balistické střely, jen systém protiraketové obrany.
 
„Pokud jde o prohlášení některých představitelů, viděl jsem je včera, jsou zábavné - to je vše, co mohu říci,“ uvedl šéf rumunského ministerstva obrany. „Chci jak jen to je možné tvrdě a jasně něco zdůraznit: v Rumunsku - a to zdůrazňuji – na základně Deveselu žádné balistické střely nejsou, a, podle mého názoru, je na čase zastavit všechny ty spekulace, protože tímto způsobem nelze dojít v rámci politického dialog".
 
Jak Daily Express konstatoval, od „připojení k Krymu" vzrůstala konfrontace mezi Ruskem a americkým blokem NATO. Rumunsko vstoupilo do Severoatlantické aliance v roce 2004, ale dostalo pokročilý komplex Aegis Ashore teprve v roce 2015. Následující rok byl uveden do provozu.

 
Moskva tvrdě kritizovala zavedení tohoto systému v Evropě (další je v Polsku) a Asii, a označuje za je součást globálního štítu, který je určen k zablokování ruského útoku v případě vojenského konfliktu, tvrdil článek.

Jak je obvyklé u západního tisku, pravdu vždy dezinformačně ohýbá. Napětí mezi NATO a Ruskem vzniklo mnohem dříve, a to na základě porušení slova amerických a evropských lídrů, že se nebude NATO po sjednocení Německa rozšiřovat. Za druhé tvrzení, že je protiraketový systém určen k „ k zablokování ruského útoku v případě vojenského konfliktu“ je jen potvrzením ruského podezření, že předchozí tvrzení USA, že jeho umístění v Evropě je kvůli Íránu, bylo lživou záminkou.

Za třetí, systém protiraketové obrany může být velmi snadno zaměněn za útočné raketové střely.

Rusko mnohokrát poukázalo, že jako součást globálního protiraketového systému USA je jeho cíl velmi nebezpečný – vytváří totiž iluzorní dojem, že první preventivní jaderný úder Spojených států na Rusko nebude mít zdrcující odvetnou podobu.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)