Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Ruská atomová ponorka „Poseidon" nedá spát americké rozvědce!

Ruská atomová ponorka „Poseidon" nedá spát americké rozvědce!

Podvodní bezpilotní komplex „Poseidon" vstoupí do provozu Ministerstva obrany Ruské federace ne dříve než v roce 2027.

Ruský systém "Poseidon"
27. března 2019 - 04:20

Oznámil to americký kanál CNBC s citací svého zdroje v americké rozvědce. Tento předpoklad však zpochybňuje ruský tisk.

„Máme co do činění s ruskou ponorkou, kterou je těžké odhalit. Vypustí sondu vyzbrojenou jadernou hlavicí, kterou je obtížné neutralizovat," citovala televize svého partnera, který si přál zůstat v anonymitě. „Rusové chtějí použít bezpilotní podvodní komplex s jadernými zbraněmi jako odvetu na možný úder, pokud zbývající jaderné zbraně ze sovětských časů budou neutralizovány." CNBC také objasnila, že Spojené státy takové zbraně nemají.

Nicméně ruský tisk připomněl, že testy „Poseidonu" již začaly. Byly prováděny v mořské oblasti, která je chráněna před rozvědkou potenciálního nepřítele. Testy jaderného pohonu komplexu dokončené v roce 2018 potvrdily jeho neuvěřitelné schopnosti (například agentura TASS informovala, že atomové torpédo pod vodpu dosáhlo rychlosti 200 kilomentrů za hodinu, přičemž radius jeho činnosti je neomezený). Proto existuje důvod pochybovat o pravdivosti informací obdržených CNBC, uvedla na své stránce rg.ru.


Ostatně jak sdělil ruský poslanec Jurij Švitkin agentuře RIA Novosti, „musí opravit USA a sdělit, že se systém „Poseidon“ ocitne ve výzbroji ruské armády mnohem dříve, než se předpokládá“. Poznamenal, že je to vyvoláno nutností odpovědět na zahraničněpolitické hrozby, vyvolané činností Washingtonu.

Portál rg.ru připomněl, že první ponorka, která se stane nositelem hlubinných komplexů Poseidon, by měla být spuštěna v nejbližší době. Ve sdělovacích prostředcích byly informace o tom, že by se jednalo o jadernou ponorku ze speciálního projektu 09852 „Belgorod“. Druhý údajný nosič - ponorka projektu 09851 „Chabarovsk" - by měla být spuštěna na vodu na jaře roku 2020.

Celkově se předpokládá, že ruské námořnictvo obdrží 32 bezpilotních atomových torpéd „Poseidon“.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, rg.ru, foto: arch.)