Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Ruská poslankyně Zelenskému: Vám není stydno?

Ruská poslankyně Zelenskému: Vám není stydno?

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij si v Polsku notoval se svým protějškem Andrzejem Dudou a prohlásil, že se SSSR údajně provinil rozpoutáním druhé světové války.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
28. ledna 2020 - 11:04

Na jeho slova reagovala Natalia Poklonskaja, místopředsedkyně výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti: „Se vší úctou k Vladimirovi Zelenskému, ale ... měl fázový posun ... Spolu s polským prezidentem se rozhodl ukázat světu „lekci machrovské rusofobie", když obvinil SSSR z rozpoutání druhé světové války a holocaustu."

Připomněla, že nacisté více než tři roky „znásilňovali“ ukrajinskou zemi a okupovali ji.

„Republika přišla o pětinu populace: zemřelo 8 až 10 milionů lidí. Každý šestý bojovník Rudé armády byl Ukrajinec," uvedla Poklonskaja.

Dodala, že nacistické tábory smrti byly osvobozeny díky sovětským vojákům.

„A co více, Vladimíre Alexandroviči, váš dědeček - velitel minometné čety - obdržel v roce 1944 dva řády Rudé hvězdy, válku ukončil jako poručík. Nestydíte se před svým dědečkem?“ dodala poslankyně.


Nutno také dodat, že od ruských politiků zazněla v tomto případě i mnohem ostřejší slova kritiky Zelenského.

Zelenskij při svém projevu k památce obětí koncentračního tábora Osvětim, připomněl účast Ukrajinců na osvobození tábora a jaksi vynechal skutečnost, že Osvětim osvobodila Rudá armáda. Znělo to jako déjá vu, když před několika lety další jedinec, zcela nedotčen vzděláním, tvrdil, že koncentrák osvobodili Ukrajinci, protože i oficiálně to byl přece „1. ukrajinský front“. Že se tak v Rudé armádě během války symbolicky nazývaly velké armádní celky podle toho, kde operovaly (například „běloruský front“ atd.) tito negramotní jedinci naprosto ignorovali. A svým způsobem je útrpné, že se mezi ně zařadil i nynější ukrajinský prezident.

Vzájemné výpady v poslední době ohledně interpretace rozpoutání druhé světové války vedly k ostrým výměnám mezi polskými a ruskými politiky a k prudkému zhoršení vztahů Ruska a Polska. Toto napětí využívá Ukrajina, a aby navíc zakryla svůj postoj k nacistickým kolaborantům jako Stepan Bandera, se nyní pokouší vytvořit s Polskem jakousi „protibolševickou frontu“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)