Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Ruská stíhačka páté generace Su-75 dala „mat“ tureckému dronu

Ruská stíhačka páté generace Su-75 dala „mat“ tureckému dronu

<< VIDEO >> Bojový bezpilotní letoun turecké výroby byl použit v reklamě na ruský letoun páté generace, což pravděpodobně odkazuje na nákup bezpilotních letounů Kyjevem z Ankary.

Su 75
18. listopadu 2021 - 10:30

Na Dubai Airshow 2021 Rusko představilo svůj nový víceúčelový stíhač Su-75 Checkmate a v propagačním videu ukázalo, jak letoun míří na bezpilotní letoun, připomínající turecký těžký průzkumný a úderný dron AKINCI. Píše o tom analytický portál Duvar.

Prodej tureckých bezpilotních letounů Ukrajině vyvolal ruský vztek, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý měsíc varoval Ankaru, že použití těchto úderných systémů by mohlo konflikt na Donbasu dále vyostřit. Peskov poté komentoval nasazení bezpilotních letounů turecké výroby Bayraktar TB2 ukrajinskými jednotkami do útoků na pozice sil samozvaných republik na východní Ukrajině, poznamenává Duvar.

„Máme opravdu dobré vztahy s Tureckem, ale v této situaci se bohužel naplňují naše obavy, že dodávky těchto typů zbraní ukrajinské armádě by mohly potenciálně destabilizovat situaci na linii kontaktu,“ uvedl tiskový tajemník ruské hlavy státu.

Připomeňme, že po válce v Karabachu na podzim roku 2020 vydala západní média články uvádějící, že turečtí „Bayraktaři“ „ mění geopolitiku “. Bayraktar TB2 byl použit v bojových podmínkách v Sýrii, Libyi a Náhorním Karabachu, v oblastech, kde se výrazně liší zájmy Ankary a Moskvy.


Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v reakci uvedl, že zatímco letouny byly vyrobeny v Turecku, Turecko by nemělo nést odpovědnost za jejich použití na Ukrajině.

„Pokud nějaká země zakoupila zbraň od nás nebo jiné země, pak ta zbraň nemůže být označena jako turecká, ruská nebo ukrajinská. Pokud to od nás nakupuje stát, pak ten produkt už není turecký," řekl ministr v říjnu. 30. po schůzce s ruským protějškem Sergejem Lavrovem na okraj summitu lídrů G20 v Římě.

„Možná to bylo vyrobeno v Turecku, ale patří Ukrajině. Turecko za to nemůže," řekl ministr novinářům.

(rp,prvnizpravy.cz,duvar,foto:arch.)