Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Ruské jaderné torpédo Poseidon dosáhlo pod vodou až 200 km/h!

Ruské jaderné torpédo Poseidon dosáhlo pod vodou až 200 km/h!

Testy jaderného torpéda „Poseidon“ potvrdily dříve uvedené vlastnosti jeho neomezeného rozsahu a maximální rychlost vyšší než 200 km/h, uvedly noviny Isvetije s odkazem na zprávu TASS.

Ruské jaderné torpédo "Poseidon"
7. února 2019 - 04:20

Podle zástupce agentury se testy prováděly v mořské oblasti. Agentura však poznamenává, že nemá dosud oficiální potvrzení těchto informací.

Pro srovnání je maximální rychlost moderních jaderných ponorek asi 60 km/h (30 až 35 uzlů), a torpéda - asi 90 km/h (až 50 uzlů). Ruské torpédo „Škval" s raketovým motorem může podle různých zdrojů dosahovat rychlostí až 370 km/h (až 200 uzlů), ale jen do vzdálenosti mírně přes 10 km a v mělké hloubce.

Drony „Poseidon", které budou umístěny na jaderné ponorky, jsou součástí tzv. Oceánského víceúčelového systému. V květnu bylo známo, že tato zařízení budou schopna nést nejadernou i jadernou hlavici až o síle do 2 megatun a pohybovat se ve velkých hloubkách. Navíc, ruská konstrukce jaderného pohonu mu umožní samostatně překonat Atlantský a Tichomořský oceán a zasáhnout jakoukoliv zemi.

Práce na „Poseidonu" jsou součástí státním programu výzborje pro léta 2018-2027, před jeho dokončením musí být zařízení převedeno na námořnictvo. Předpokládá se, že budou umístěny na ponorkách o celkovém počtu 32 kusů.


Podle zahraničních médií již „Poseidon" vyvolal vážné obavy mezi americkými vojenskými odborníky. Například bývalý poradce amerického ministerstva zahraničí Christian Wheaton se domnívá, že ruský dron je destruktivní stroj "Posledního soudu", který může zničit hlavní města Spojených států. Ovšem tato zbraň nemá účel prvního úderu.

„Poseidon je navržen jako zbraň druhého odvetného úderu, odrazující nepřátele, aby zaútočili na Rusko tím, že neuniknou jadernému torpédu apokalypsy," napsal expert Kyle Mizokami .

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: mo rf)