Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Rusko a Čína k USA: Neodstraníme legitimně zvoleného prezidenta!

Rusko a Čína k USA: Neodstraníme legitimně zvoleného prezidenta!

Spojené státy ve svém dokumentu nabízely, že ve Venezuele budou nové prezidentské volby pod mezinárodním dohledem. Návrh USA v Radě bezpečnosti vetovaly stálí členové RB OSN Rusko a Čína.

Vasilij Nebenzja, stálý zástupce Ruska v OSN
1. března 2019 - 06:20

Rusko nabídlo svou rezoluci k Venezuele, zaručení nezávislosti a svrchovanosti státu, a řešení současné situace prostřednictvím "mechanismu Montevideo".

Jak informoval španělský deník El País v Montevideu, hlavním městě Uruguaye jednali zástupci Evropské unie (Španělsko, Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Švédsko) a latinskoamerické státy Uruguay, Ekvádor, Bolívie, Mexiko a Kostarika o tom, jak řešit mírovou cestou venezuelskou krizi.

Podle deníku El País Mexiko a Uruguay v záležitosti Venezuely navrhují takzvaný Mechanismus z Montevidea, jehož základem je, v souladu s vyjádřením generálního tajemníka OSN Antónia Gueterrese,  dialog mezi madurovci (chavisty) a opozicí.

Stálý zástupce Ruské federace v OSN Vasilij Nebenzja, zdůraznil, že „pokud přijmeme americkou rezoluci, tak to bude poprvé v historii, kdy byl legitimní prezident takto odstraněn“.


Při dalším jednání Rada bezpečnosti OSN odmítla ruskou rezoluci.

Masové protesty proti současnému prezidentovi Venezuely Nicolási Madurovi začaly 21. ledna. Po začátku demonstrací se předseda parlamentu Juan Guaidó neoprávněně prohlásil za prozatímního prezidenta.


Řada západních zemí, vedených Spojenými státy, uznala Gaidóa jako prozatímního prezidenta. Na druhou stranu prezident Maduro nazval předsedu parlamentu "loutkou Spojených států". Rusko, Mexiko, Čína, Turecko, Indonésie a řada dalších států podporují Madura jako legitimního prezidenta Venezuely. Moskva označila "prezidentský status" Guaidóa za neexistující.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,elpais,foto:arch.)