Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Rusko a Japonsko vysílají válečné lodě na Střední východ

Rusko a Japonsko vysílají válečné lodě na Střední východ

Ruská raketová fregata se dvěma podpůrnými plavidly se zúčastní manévrů v Ománském zálivu spolu s čínskými a íránskými loděmi. Torpédoborec s hlídkovými letadly na Střední východ také posílá Japonsko.

Ilustrační foto
28. prosince 2019 - 08:20

O přesunu válečných lodí, informovalo ruské ministerstvo obrany. Tyto lodě se mají účastnit společných cvičení trvajících do konce roku s Číňany a Íránci v Ománském zálivu.

Podle ruského ministerstva obrany budou společné rusko-íránsko-čínské námořní manévry trvat od 27. do 30. prosince tohoto roku. Zúčastní se jich tři lodě z Baltské flotily. Kromě fregaty "Jarosłav Moudry" existují dvě pomocné lodě: tanker Elnia a remorkér "Viktor Konieckij".

Oficiální prohlášení uvádí, že mimo jiné musí mít manévry protipirátský charakter. Jedním ze scénářů cvičení  je osvobodit loď unesenou „piráty“. Mezi další scénáře patří manévrovací cvičení, navazování komunikace a poskytování pomoci jednotkám v nouzi. Cvičení byla odsouhlasena v červenci tohoto roku.


Japonsko také pošle svou válečnou loď na Blízký východ. Je to torpédoborec se dvěma hlídkovými letadly P-3C. Yoshihide Suga, hlavní tajemník kabinetu japonského předsedy vlády Šinzó Abeho, informoval o schválení mise lodi. Cílem je "shromažďovat informace" a také poskytnout japonským lodím v regionu bezpečnost během přepravy ropy kvůli napjaté situaci. Jak je uvedeno, v případě krize a ohrožení bezpečnosti lodí pod japonskou vlajkou může japonský ministr obrany nařídit posádce torpédoborce  použít sílu.

Očekává se, že japonský torpédoborec dorazí do oblasti operace v únoru 2020  a bude působit ve vodách Ománského zálivu, Severního arabského moře a Adenského zálivu. Neobjeví se ve vodách Hormuzského průlivu, ovládaného Íránem. Teheránské úřady, s nimiž Japonsko udržuje přátelské vztahy, byly informovány o všem. Mise lodi má trvat rok, do 26. prosince 2020, ale může být prodloužena se souhlasem japonské vlády.

Japonsko dováží přes 90 procent ropy ze Středního východu.

Začátkem příštího roku bude také francouzská válečná loď hlídkovat ve vodách Středního východu.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)