„Bude nemožné vyřešit konflikty, které se množí po celém světě, bez odhalení jejich kořenových příčin a obnovení víry v schopnost národů spojit se za účelem společného dobra a spravedlnosti pro všechny,“ dodal.
Sergej Lavrov obvinil USA a jejich spojence z bránění mezinárodní spolupráci a úsilí o budování „spravedlivějšího světa“, uvádí ve svém komentáři zpravodajský portál ArabNews.com.
„Berou celé země a regiony jako rukojmí a odvádějí pozornost od potřebného společného úsilí o regulaci konfliktů na Blízkém východě, v Africe a dalších regionech, o snižování globální nerovnosti, eliminaci terorismu, obchodování s drogami a hladomoru,“ řekl Lavrov.
Jako předsedající schůze Rady bezpečnosti, kde má Rusko tento měsíc rotující předsednictví, Lavrov prohlásil: „Ne všechny státy zastoupené v této místnosti uznávají klíčový princip Charty OSN o suverénní rovnosti všech států.
„Spojené státy již dlouho, prostřednictvím slov svých prezidentů, prohlašují svou vlastní výjimečnost. To se také váže na postoj Washingtonu ke svým spojencům, od nichž požaduje bezvýhradnou poslušnost, i na úkor jejich národních zájmů.
„Pravidlo Amerika: To je podstata nechvalně známého řádu založeného na pravidlech, který je přímou hrozbou pro multilateralismus a mezinárodní právo.“
Lavrov obvinil západní země z perverzního a selektivního výkladu Charty OSN v závislosti na pokynech z Bílého domu.
„Sabotáže rezolucí o Blízkém východě mohou být diskutovány donekonečna. Všichni si pamatují prohlášení stálého představitele USA ohledně toho, že rezoluce 2728 z 25. března, požadující okamžité příměří v Pásmu Gazy, nebyla právně závazná.
„Jinými slovy, tato americká pravidla jsou důležitější než článek 25 Charty OSN.“
Citujíc George Orwella, Lavrov uvedl: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější než ostatní.“ Pokud plníte a posloucháte vůli hegemona, je vám dovoleno dělat, co chcete. Ale pokud se odvážíte bránit své národní zájmy, budete prohlášeni za vyvrhele a sankcionováni.
„Hegemonická politika Washingtonu se po desetiletí nezměnila. Každé euroatlantické bezpečnostní uspořádání bez výjimky bylo založeno na zajištění dominance USA. To zahrnovalo podrobení si Evropy a omezování Ruska.“
Lavrov obvinil NATO z podrobení si EU a obvinil krizi na Ukrajině - a to, co nazval „pučem“ v roce 2014, kdy se v zemi uskutečnily protesty, které vyústily ve svržení prezidenta Viktora Janukovyče poté, co odmítl bližší integraci s EU - z „bezohledného rozšiřování“ vojenské aliance.
Vyzdvihl „všechny ty, kteří mají skutečný zájem na překonání ukrajinské krize, aby ve svých návrzích brali v úvahu klíčovou otázku práv Rusů a dalších národnostních menšin. Její umlčování devalvuje mírové iniciativy.“
Lavrov prohlásil, že západní „nelegální sankce, mnohé ochranné opatření a omezení přístupu k vedoucím technologiím jsou v rozporu s pravým multilateralismem a vytvářejí vážné překážky k dosažení (cíle OSN) agendy 2030“ pro udržitelný rozvoj.
Obvinil Washington z „odstranění“ rozvojových zemí, atributů svobodné tržní ekonomiky, spravedlivé konkurence, nedotknutelnosti praxe soukromého vlastnictví, presumpce neviny a volného pohybu lidí, zboží a kapitálu.
„Geopolitika pohřbila kdysi posvátné zákony trhu pro Západ,“ dodal Lavrov.
Vyžadoval reformu multilaterálního systému, včetně změn ve struktuře Rady bezpečnosti, kde je podle něj „jasné přezastoupení zemí kolektivního Západu“, aby se odstranily geografické nerovnováhy a zvýšilo se zastoupení Asie, Afriky a Latinské Ameriky.
Lavrov také prosazoval změny v personální politice Sekretariátu OSN, výkonné složky organizace, „aby se odstranilo přezastoupení příslušníků Západu“. Zaměstnanci OSN „musí přísně dodržovat principy nestrannosti a neutrality,“ dodal.
Americká zástupkyně při OSN, Linda Thomas-Greenfieldová, reagovala slovy, že měla pocit, že se ocitla „ve špatné místnosti, protože to vypadalo jako sezení, kde se naříkalo nad Spojenými státy a Západem, a sotva jsem slyšela slovo multilateralismus.“
Obvinila Rusko z podkopávání důvěry v globální instituce a porušování základních principů Charty OSN, včetně územní celistvosti, respektování lidských práv a mezinárodní spolupráce.
Kritizovala Moskvu za to, že hostí schůzi k diskusi o ideálech OSN, zatímco „se aktivně zapojuje do války agrese proti svému sousedovi. Válka, která zbraňuje potraviny, zhoršuje potravinovou nejistotu nejen pro Ukrajince, ale pro desítky milionů hladovějících lidí po celém světě.
„Válka, která zabila tisíce nevinných lidí, včetně desítek jen minulý týden v dětské nemocnici v Kyjevě. Válka, která umožnila nezákonný transfer tisíců a tisíců lidí z jejich domovů, včetně dětí. A válka, která přiměla Moskvu k jadernému hraničářství a porušování mezinárodních sankčních závazků.“
Prohlásila, že její země je odhodlána „modernizovat a posilovat“ OSN, aby lépe odrážela priority všech členských států, včetně rozvojových zemí. Toto odhodlání zahrnuje spolupráci s multilaterálními rozvojovými bankami, aby se řešily ekonomické bariéry k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN, a podporu úsilí o reformu Rady bezpečnosti samotné, aby zahrnovala geograficky rozmanité perspektivy, včetně stálého zastoupení globálního Jihu.
Přislíbila závazek USA k mezinárodním smlouvám a úmluvám, včetně mezinárodního humanitárního práva a pravidel Světové obchodní organizace, „ne proto, aby, jak by můj ruský protějšek mohl argumentovat, držela ostatní národy dole, ale aby jim pomohla se postavit, aby zajistila, že všichni dodržují pravidla a že tato pravidla jsou spravedlivá pro všechny, včetně rozvojových zemí, které byly příliš dlouho využívány a zneužívány Ruskem.“
Thomas-Greenfieldová rovněž uvedla, že Spojené státy zůstávají odhodlány k multilaterálnímu přístupu a k posílení globální spolupráce v zájmu spravedlivějšího a udržitelného světa. Vyzdvihla závazek USA k respektování mezinárodních dohod a k práci na zajištění toho, aby pravidla mezinárodního řádu byla spravedlivá a aplikovatelná pro všechny národy.
Diskuze na Radě bezpečnosti OSN odhalila hluboké rozpory mezi hlavními světovými mocnostmi a podtrhla rostoucí napětí v globální politice. Na jedné straně Rusko obviňuje Západ z hegemonických praktik a bránění spravedlivému mezinárodnímu řádu, na druhé straně Spojené státy obviňují Rusko z agresivní politiky a podkopávání mezinárodních institucí.
Zatímco Lavrov obhajoval potřebu reformy OSN a většího zastoupení rozvojových zemí, Thomas-Greenfieldová zdůraznila, že USA jsou odhodlány modernizovat a posílit OSN tak, aby lépe reflektovala globální rozmanitost a potřeby všech členských států.