Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Američané nestoudně kradou a pašují syrskou ropu!

Rusko: Američané nestoudně kradou a pašují syrskou ropu!

Spojené státy se zabývají „mezinárodním státním gangsterismem", a drží ropná pole ve východní Sýrii pod svou kontrolou místo boje proti terorismu, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Ilustrační foto
28. října 2019 - 04:20

Ministerstvo obrany vydalo snímky kosmické rozvědky, které svědčí o pašování ropy ze Sýrie.
Podle ministerstva fotografie potvrzují, že „syrská ropa byla před i po porážce teroristů z Islámského státu v Zaevfratu, pod spolehlivou ochranou amerických jednotek, aktivně těžena a masivně posílána cisternami ke zpracování mimo Sýrii.“

Například 23. srpna byl na ropném sběru bodu Daman (42 km východně od provincie Deir az-Zoir) zaznamenán shluk aut. „Bylo tam 90 kusů vozidel, včetně 23 nákladních vozidel na pohonné hmoty," hovořil komentář ke snímku.

Kromě toho bylo 5. září v provincii Hasaka 25 vozidel, z toho 22 cisteren pro pohonné hmoty. O tři dny později, 8. září, bylo v okolí Deir az-Zoir zaznamenáno dalších 36 vozidel (z toho 32 nákladních automobilů). Téhož dne bylo v pobřežní oblasti Mejadin 41 vozidel včetně 34 nákladních vozidel pro pohonné hmoty.

Situace v Sýrii 26. řijna

Jak poznamenal zástupce ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, Američané navíc těží ropu v Sýrii pomocí vybavení dodávaného obcházením vlastních sankcí.


„Pod ochranou amerického vojenského personálu a zaměstnanců amerických speciálních sil jsou pašované nákladní vozy z ropných polí ve východní Sýrii do jiných států. V případě jakéhokoli útoku na takový karavan jsou speciální operační síly a americké vojenské letectvo okamžitě připojeny k jeho ochraně," uvedl.

Podle Konašenkova se americká společnost Sadcab založená v rámci tzv. autonomní správy východní Sýrie zabývá vývozem ropy a výnosy z pašování jdou na počet účtů amerických speciálních sil a tajných služeb.

Generálmajor dodal, že barel (cca 152 litrů) pašované syrské ropy je nyní oceněn na 38 dolarů, takže měsíční příjem amerických stáních služeb přesahuje 30 milionů dolarů.

„Pro takový nepřetržitý finanční tok bez kontroly a daní amerického státu budou vůdci Pentagonu a Langley (sídlo CIA) připraveni střežit a bránit ropné vrty v Sýrii před mýtickými „skrytými  buňkami IS "nekonečně,
" zdůraznil.

Podle Konašenkova, Washington, který drží ropná pole ve východní Sýrii, se zabývá mezinárodní státním gangsterismem.

Důvod této činnosti je podle něj „daleko od ideálů svobody a protiteroristických hesel vyhlášených Washingtonem“.

„Ani v mezinárodním právu, ani v samotném americkém právu - není a nemůže být jediný právní úkol, aby americké jednotky chránily a bránily ropné zdroje Sýrie před samotnou Sýrií a jejími lidmi,"
uzavřel zástupce ruského ministerstva obrany.

Předtím šéf Pentagonu Mark Esper prohlásil, že Spojené státy studují situaci v oblasti Deir az-Zour a hodlají tam v blízké budoucnosti posílit své pozice „pro zajištění bezpečnosti ropných polí“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)