Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Ať německý tisk o oslavách prolomení blokády Leningradu mlčí!

Rusko: Ať německý tisk o oslavách prolomení blokády Leningradu mlčí!

Čánek v německých novinách Süddeutsche Zeitung, v němž novinářka kritizovala Rusko za oslavu blokády v Leningradu, vyvolal v Rusku silné pobouření.

Blokáda leningradu
26. ledna 2019 - 11:05

Podle člena Rady federace Alexeje Puškova článek německého tisku, který se odvážil zvednout toto téma, „úplně ztratil jakékoliv hranice".

Předtím se  v německém vydání Sůddeutsche Zeitung objevil článek novinářky Silke Bigalkeové, ve kterém uvedla, že v Rusku oslava výročí prolomení blokády Leningradu „získala charakter oslav, zatímco je to velká tragédie". Podle ní se nejednalo o hrdinství obyvatel Leningradu, ti jen prý chtěli jen přežít.

Podle ní vláda, organizující přehlídku, „se soustředí na národní hrdost, a ne na paměť".

„Německé sdělovací prostředky nemají co kritizovat, jak oslavujeme 75. výročí prolomení blokády Leningradu. Měly by mlčet. Anebo ať popíšou hrůzy blokády a četné zločiny německé říše proti našemu lidu.Taková kritika je jak nepodstatná, tak i nemorální. Naprosto ztratily hranice,“ rozčíleně reagoval Puškov na Twitteru.


Obléhání Leningradu, které začalo 8. září 1941, trvalo téměř 900 dní. Byla částečně přerušena 18. ledna 1943, ale Leningraďané museli čekat na její úplné zrušení až do 27. ledna 1944. Po celou tu dobu probíhaly krvané boje mezi sovětskými a nacistickými vojsky.

Během let blokády podle různých zdrojů zachynulo až 1,5 milionu lidí. V norimberských procesech se dospělo k počtu 632 tisíc lidí. Z toho 3% zemřely kvůli bombardování a ostřelování, zbytek zemřel hlady.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)