Rusko bude provádět údery na letiště NATO, kde se nacházejí ukrajinské F-16!

zprávy

Jakékoli letiště, kde se nacházejí ukrajinské stíhačky F-16, ať už uvnitř nebo vně země, bude legitimním cílem ruské armády, pokud se zúčastní bojových misí proti ruským silám, varoval předseda Výboru pro obranu Státní dumy. Rusko, Andrej Kartapolov.

Rusko bude provádět údery na letiště NATO, kde se nacházejí ukrajinské F-16!
Ilustrační foto
12. června 2024 - 04:20

Varování přichází v době, kdy se Kyjev připravuje na přijetí první dodávky amerických stíhaček od svých západních podporovatelů. Kartapolov říká, že  Rusko nezaútočí na letiště v jiných zemích, pokud F 16 startují z ukrajinských letišť. Řekl však, že pokud letadla vzlétnou ze zahraničních základen a zaútočí na ruské síly, budou jak stíhací letouny, tak letiště, kde jsou umístěny, „legitimními cíli“.

„Pokud jde o naši schopnost je sundat, můžeme sundat kohokoli a kdekoli,“ trval na svém poslanec.

Kartapolovova reakce přišla poté, co náčelník letectva Velitelství vzdušných sil Ukrajiny Sergej Golubcov v rozhovoru pro Radio Sloboda řekl, že některé ze stíhaček F-16 darovaných Západem Kyjevu budou umístěny na zahraničních letištích.


Vysvětlil, že pouze část letounů bude umístěna přímo na ukrajinském území, což odpovídá počtu pilotů vycvičených k obsluze těchto letounů. Zbytek letounů bude držen v záloze na „bezpečných letištích“ v zahraničí, aby se nestal cílem ruské armády.

Golubcov řekl, že zatím čtyři země souhlasily s převodem F-16 na Ukrajinu, a to Belgie, Dánsko, Norsko a Nizozemsko. Přesný počet letadel, která budou darována, sice neupřesnil, ale tvrdí, že se pohybuje mezi 30 až 40 letadly, s možností dalších v budoucnu.

Mezitím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také varoval, že Moskva bude považovat dodávku stíhaček F-16 na Ukrajinu za jadernou hrozbu, vzhledem k tomu, že letadla byla dlouho používána jako součást společných jaderných misí pod vedením USA.

Ministr zároveň zdůraznil, že letouny americké konstrukce nezmění situaci na bojišti a budou sestřeleny a zničeny jako každá jiná cizí zbraň dodaná na Ukrajinu.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?