Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Jaderné zbraně v Polsku? Konec aktu Rusko-NATO!

Rusko: Jaderné zbraně v Polsku? Konec aktu Rusko-NATO!

Ruské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo k možnosti převodu amerických jaderných zbraní do Polska.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí
17. července 2020 - 10:10

Pokud USA přemístí taktické jaderné zbraně z Německa do Polska, rusko-zakládací akt Rusko-NATO přestane existovat. Uvedl to náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško.

„Myslím, že to bude jen rozsudek tomuto dokumentu," odpověděl na žádost o komentář ke zprávám o možném přemístění zbraní. Jeho slova cituje Interfax.

Jak diplomat zdůraznil, Rusko to velmi pečlivě sleduje.

"A pokud se stane to, o čem mluvíte, to znamená přemístění taktických jaderných zbraní, pak by to mohl být „kontrolní výstřel"," uvedl Gruško.


Poznamenal, že v současné době kromě narážek na takové scénáře „nikdo neoznámil žádné konkrétní dohody v této věci“.

"Ale s přihlédnutím k nestydatému způsobu, jakým bez ohledu na zájmy jiných, konají USA, takovou pravděpodobnost nelze zcela vyloučit," uvedl diplomat.

Připomněl, že zakládací akt Rusko-NATO zakotvuje přísnou povinnost členů aliance neměnit konstrukci a geografii rozmístění jaderných zbraní a související infrastruktury.

Dříve Gruško, komentující americké plány na přemístění armády do Polska, poznamenal, že polské orgány by si měly být vědomy nákladů na „stát frontové linie“.

Koncem června americký vůdce Donald Trump uvedl, že Spojené státy převedou část vojsk z Německa do Polska.

V Kremlu na reagovali upozorněním, že Polsko by mohlo vytvořit situaci, která ohrožuje Rusko, pokud poskytne své území vojenské infrastruktuře třetích zemí.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)