Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: NATO - jen přehlídka destrukce, obvinění a zostření napětí!

Rusko: NATO -  jen přehlídka destrukce, obvinění a zostření napětí!

Severoatlantická aliance se chová destruktivně, snaží se situaci zostřit, a její kroky přispívají ke zvýšení stupně napětí.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
2. listopadu 2019 - 04:20

Uvedla to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v komentáři k návštěvě Rady NATO na Ukrajině.

Severoatlantická rada na úrovni velvyslanců uskutečnila dvoudenní návštěvu Ukrajiny. Mimojiné vyzvala Rusko, aby vrátilo Krym Ukrajině a podpořila vstup Ukrajiny do aliance.


„Seznámili jsme se s prohlášeními, která následovala po návštěvě Rady NATO na Ukrajině ve dnech 30. až 31. října vedené generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem. Představitelé NATO opět vůči Rusku přednesli řadu neopodstatněných nároků a obvinění. Pokoušejí se znovu interpretovat vnitroukrajinský konflikt a prezentovat jej jako konflikt s Ruskem. Ignorují úsilí vynaložené v rámci kontaktní skupiny, která hraje ústřední roli při určování způsobů provádění minského komplexu opatření na základě dialogu s orgány Doněcka a Luhanska,“ píše se v textu ruského ministerstva.

„Aliance se i nadále chová destruktivně, nesměřuje ke smíření, ale zostření, její kroky přispívají ke zvýšení stupně napětí, včetně slibů Ukrajincům, že „NATO bude vždy na vaší straně“. Zjevně destabilizuje a provokuje situaci na Ukrajině vojenskou podporou NATO Kyjevu,“ uvedl komentář.

„Účel návštěvy NATO je jasný - povzbudit kyjevské euroatlantická ambice v duchu rozhodnutí summitu NATO v Bukurešti v roce 2008. NATO však nemůže vyřešit stávající ukrajinské problémy, včetně otázek národního usmíření, boje proti korupci a stabilizace situace na východě. Spíše s přihlédnutím k historickou zkušeností s rozšiřováním aliance a jejími „humanitárními intervencemi“ vyžaduje, aby se Kyjev ponořil do euroatlantických objetí, vyprovokovala rozkol v zemi, prohloubila nové dělící linie v Evropě, přispěla k růstu mezietnických dalších rozpory,“ dodala Zacharová.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)