Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Rusko navrhlo USA prohlédnout si raketu 9M729. Ty to odmítly!

Rusko navrhlo USA prohlédnout si raketu 9M729. Ty to odmítly!

Rusko informovalo, že navrhlo, aby si Spojené státy prohlédly raketu 9M729, kvůli záchraně jaderné smlouvy INF.

Odpal ruské rakety 9M729
7. srpna 2019 - 11:06

Tajemník ruské Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev uvedl, že ruská strana navrhla, aby si Spojené státy v uzavřeném režimu prohlédly raketu 9M729.

To, aby se ujistily, že neporušuje Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Připomněl, že Spojené státy „obvinily Rusko z porušení smlouvy“, a naznačovaly, že se jedná právě o raketu 9M729.

Patrušev uvedl, že Moskva vyzvala Washington, aby tuto raketu „uviděl v zákulisí“, aby americká strana získala „veškeré komplexní informace o ní“ a ujistila se, že tato zbraň dohodu neporušovala.

Podle Patruševa Američané na tuto nabídku reagovali negativně.

„Odmítli to," řekl.


Poté Rusko otevřeně předvedlo raketu v přítomnosti zahraničních delegací, ale zástupci USA na tuto akci nepřišli a doporučili, aby se jejich partneři NATO odmítli účastnit se, připomněl Patrušev.

Poznamenal, že měl schůzky s poradcem prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Johnem Boltonem, že amerického úředníka přijal Vladimir Putin, a během rozhovorů byla vznesena problematika Smlouvy o INF.

Podle něj prostě „Washington potřeboval důvod odstoupit od dohody a našli tento důvod pro sebe a své partnery“, a když Moskva požádala o předložení konkrétních skutečností porušení, odpověď byla: „Vy sami víte.“

„Ale nevíme. Nevíme, co jsme porušili, víme, co Američané porušili, a my jsme označili tato tři témata: jsou to nosné rakety, to jsou cílové rakety a bezpilotní vzdušná zařízení. Ale oni odmítli diskutovat o vlastních narušení,“ uvedl Patrušev. Dodal, že Rusko očekávalo, že Spojené státy budou následovat jeho příkladu a nerozmísťovat rakety jako první, ale „Washington na to nejde“.

SSSR a USA podepsaly v roce 1987 dohodu o odstranění raket středního doletu (z jednoho na pět a půl tisíc kilometrů) a kratkého doletu (od 500 do tisíce kilometrů).

Začátkem tohoto roku oznámil americký prezident Donald Trump jednostranné odstoupení od smlouvy. Podle něj Moskva údajně neplní své povinnosti podle dohody. Nebyly však předloženy žádné důkazy.

V únoru Rusko oznámilo pozastavení svých smluvních závazků v reakci na analogický postu Američanů. V červenci podepsal Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy o INF.

Smlouva tak byla ukončena 2. srpna.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)