Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Nechápeme, co tím a manipulací s informacemi Londýn sleduje!

Rusko: Nechápeme, co tím a manipulací s informacemi Londýn sleduje!

Ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov při komenáři podezření Scotland Yardu z otravy v Salisbury dvěma Rusy, uvedl, že Londýn vydává rozporuplné informace a že je obtížné pochopit, jaké signály Británie vysílá.

Fotografie britské policie dvou podezřelých Rusů
5. září 2018 - 04:20

Předtím britská prokuratura uvedla, že má informace o dvou Rusech podezřelých z účasti na otravě v Salisbury bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Později Scotland Yard publikoval fotografie podezřelých. Obrázky na policejních webových stránkách ukazují dva muže, a fotografie jsou podepsány: Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Ve středu oznámila porokuratura obvinění vůči dvěma ruským občanům v případě otravy Skripalů a hlásila, že byl vydán příkaz na jejich zatčení.

„Nevím, o jakých údajích se mluví," uvedl Ušakov v reakci na žádost o připomínku k fotografiím zveřejněné britskou stranou a jménech osob, které se údajně podílely na incidentu v Salisbury.

„Právě jsme slyšeli nebo viděli dvě jména, ale tato jména mě osobně nic neříkají, stejně jako vám, myslím. Navíc tam byla dokonce poznámka Scotland Yardu, že jména jsou údajně pseudonymy. Nechápu, proč to bylo provedeno a jaký druh signálu posílá britská strana. Je těžké to pochopit," řekl Ušakov.

Podle něj „tato data nejsou data, ale není jasné, co".

Obvinění následně sdělila i premiérka Theresa Mayová v parlamentu, kde prohlásila, že oba obvinění dorazili do Británie s ruskými pasy a jsou příslušníky rusko vojenské rozvědky GRU. A rovněž tvrdila, že Rusko je jedinou zemí, kde se vyrobil „Novičok“. Následně vyzvala ke zpřísnění sankcí proti Moskvě.


Ruské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že jména a fotografie podezřelých v případě Skripal, které zveřejnila Británie, o ničem nevypovídají. Navíc Londýn odmítl poskytnout Rusku údaje o údajně podezřelých občanech Ruska včetně otisků prstů.

Ministerstvo vyzvalo Londýn, aby přešel od „obvinění a manipulací s informacemi" ke spolupráci orgánů činných v trestním řízení.

„Tyto akce jsou postaveny na stejné šabloně – předloží se nepodložené obvinění na ruskou stranu zároveň s kategorickým odmítnutím kontaktů s cílem zjistit pravdu,“  řekla v komentáři na webu mluvčí ministerstva Maria Zacharová.

Poznamenala, že Rusko opakovaně odmítlo zapojení do otravy v Salisbury.

„Nemůžeme neobrátit pozornost na to, že britští a američtí kolegové používají stejné schéma: neobtěžovat se předložením jakýchkoli důkazů založených na podstatě, oznámit seznamy nějakých „ruských agentů“, aby nějak ospravedlnili Londýnem a Washingtonem
rozpoutaný „hon na čarodějnice"," poznamenal Zacharová.

4. března byl bývalý důstojník SRU Sergej Skripal a jeho dcera Julia otráveni v Salisbury, což vyvolalo velký mezinárodní skandál.

Ráno 4. července byli v Amesbury byly dva lidé přijati do nemocnice po "vystavení neznámé látce". Jedna z obětí zemřela, druhý člověk přišel k vědomí. Ve Skotland Yard uvedli, že byli otráveni stejnou substancí jako bývalý plukovník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julia.


Amesbury není daleko od Salisbury, kde byli začátkem března otráveni Skripalovi. Londýn z jejich otravy obvinil Moskvu, ale nepřinesl žádný důkaz. Rusko kategoricky popírá své zapojení. Moskva opakovaně navrhla společné vyšetřování incidentu, ale Londýn ignoroval tuto iniciativu a odmítl přístup ke Skripalům.

Také ruské ministerstvo zahraničí obvinilo britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. Ta tvrdila, že jed na Skripaly byl vyroben v Rusku. Nicméně v laboratoři Porton Down to nepotvrdili. V polovině května byl bývalý důstojník GRU propuště z nemocnice, jeho dcera byla propuštěna v již polovině dubna.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)