Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko nepovolilo norské lodi vstup do svých vod z podezření na špionáž

Rusko nepovolilo norské lodi vstup do svých vod z podezření na špionáž

Lodi norské výletní společnosti byl odepřen vstup do ruských vod nad polárním kruhem jen dva týdny před vyplutím, s podezřením na možnou špionáž a bezpečnost během ruských vojenských manévrů.

Hurtigruten
18. srpna 2019 - 07:20

Výletní loď Hurtigruten MS Spitsbergen se měla plavit z Tromsø v severním Norsku do Murmanska přes ostrovy Země Františka Josefa, souostroví, které  je obývané pouze ruskou armádou, do Murmanska. Nyní  250 cestujících, kteří zaplatili minimálně 6.200 dolarů na osobu je zklamáno.

Norský zpravodajský kanál Klassekampen k tomu  uvedl, že Hurtigrutenovi byla odmítnuta plachetní licence na dvě plavby, jen dva týdny před prvním vyplutím.

Hurtigruten, loď, která je známá pro své 12denní plavby podél norského pobřeží ,  spolupracovala s ruskými úřady už delší  dobu.  Vzhledem k tomuto dříve dobrému dialogu označila ředitelka pro komunikaci Hurtigruten Anne Marit Bjørnflatenová  rozhodnutí za „velmi překvapivé“.
Výletní loď Hurtigruten MS Spitsbergen byla postavena v roce 2009 a kompletně zrekonstruovánav roce 2016, splňuje požadavky Arktického zákona a z technického hlediska je mu povoleno plavit se v arktických vodách. Bjørnflatenová však uvedla, že byli informováni, že ruská armáda současně plánuje v tomto regionu cvičení.

Neočekávané odmítnutí plachetní licence přichází v době, kdy Rusko buduje své vojenské základny poblíž Barentsova moře a provádí hlavní vojenské cvičení podél pobřeží Norska.  The Barents Observer informoval, že se cvičení minulý týden zúčastnilo 30 ruských námořních plavidel, včetně povrchových lodí, ponorek a zásobovacích lodí. Norský šéf obrany řekl, že Rusko chce ukázat, že může bránit NATO v působení v severním Atlantiku.


I přes Hurtigrutenovo překvapení mluvčí norského institutu pro mezinárodní záležitosti uvedl, že rozhodnutí je třeba vnímat v širším kontextu, protože region Barentsova moře se stal strategicky důležitou oblastí: „V arktické oblasti došlo ke spolupráci, ale došlo k jasnému posunu za posledních pět let. Oblast je nyní vnímána s mnohem vojenštějším strategickým významem, “  uvedla mluvčí.

Dodala, že na Hurtigruten bude Rusko pohlížet nejen jako na civilní lodě, ale také na plavidlo, které by mohlo být využita pro vojenské účely, jako je shromažďování zpravodajských informací.

Hurtigruten právě kontaktuje všechny zákazníky, kteří si rezervovali jízdenky na dvě plavby, aby jim nabídli náhradu.


(rp,prvnizpravy.cz,forbes,foto:arch.)