Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: O předání Kurilských ostrovů Japonsku nemůže být ani řeči!

Rusko: O předání Kurilských ostrovů Japonsku nemůže být ani řeči!

Franc Klincevič, člen Výboru pro obranu a bezpečnost ruské Rady federace, uvedl, že o převedení Kurilských ostrovů Japonsku nemůže být ani řeči kvůli nedotknutelnosti hranic Ruské federace a její bezpečnosti.

Šinzó Abe, japonský premiér
2. ledna 2019 - 11:05

Předtím japonský předseda vlády Šinzó Abe v rozhovoru s televizním kanálem Asahi uvedl, že Japonsko si činí nárok na jižní Kurily, ale jeho postoj k územní otázce s Ruskou federací neznamená vystěhování Rusů, kteří tam žijí.

Ruský senátor doporučil, aby se takových prohlášení zdržel, a zdůraznil, že to nepřispívájí k rozvoji rusko-japonských vztahů.

„Tím více, že o předání tzv. severních území (tak Japonsko nazývá celé Kurilské ostrovy – pozn. red.) Japonsku nemůže být ani řeči ... A není to jen o tom, že se na ostrově může přes noc objevit americká protiraketová obrana ...otázka je mnohem principiálnější . Mluvíme o bezpečnosti hranic Ruské federace v nejširším pojetí," napsal Klincevič na Facebooku.


Abe navštíví Rusko tento měsíc. Přibližné datum je 21. ledna. Předchozí jednání japonského předsedy vlády a prezidenta Ruska se konalo 14. listopadu v Singapuru. Po setkání japonský premiér uvedl, že strany se dohodly na urychlení procesu vyjednávání o mírové smlouvě na základě sovětsko-japonské deklarace z roku 1956.

Toto prohlášení naznačilo ochotu stran uzavřít mírovou smlouvu, po níž se SSSR rozhodl převést ostrovy Habomai a Šikotan Japonsku. Dokument byl ratifikován oběma stranami, ale Japonsko ho odmítlo provést a trvalo na návratu čtyř ostrovů najednou - Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomai jako podmínku pro uzavření mírové dohody.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)