Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Rusko odtajnilo Lajku, atomovou ponorku nové generace

Rusko odtajnilo Lajku, atomovou ponorku nové generace

Návrhy na novou ruskou jadernou ponorku třídy Laika byly nedávno odhaleny. Ponorky Lajka nahradí stávající lodě třídy Alfa, které se vyrábějí téměř 50 let, píše se na webu Popular Mechanics.

Ruská ponorka třídy Lajka
26. února 2020 - 09:01

Rusko chce vyrábět zcela novou třídu jaderných ponorek, které mají konkurovat nejlepším ponorkám NATO.

Ruská federace má jednu z největších podmořských flotil na světě, včetně jaderných a konvenčních útočných ponorek, ponorek vyzbrojených křižními raketami a ponorek s balistickými raketami vyzbrojených jadernými zbraněmi dlouhého doletu. Přestože je flotila velká, tak mnoho ponorek je desetiletí starých a je třeba je vyměnit. Ze 16 jaderných útočných ponorek v provozu byly téměř všechny postaveny Sovětským svazem před koncem studené války.

Podmořská síla ruského námořnictva, stejně jako většina ruské armády, trpěla po celá desetiletí po rozpadu Sovětského svazu. Teprve nedávno získaly ponorkové síly nové ponorky, včetně nových balistických raketových ponorek třídy Borei a řízených raketových ponorek třídy Jasen. Stejně jako SSSR, Rusko považuje ponorky za užitečné v rivalitě se Západem, protože by mohly ohrozit americké letadlové lodě a ohrozit nepřátelskou lodní dopravu.

Třída Lajka je třetí nová ponorka po skončení studené války, která má vstoupit do výroby a nahradí ponorkové třídy Akula („Shark“) a Victor (kódové jméno NATO). Podle H.I. Suttona, ponorkového experta,  bude třída Lajka obsahovat mnoho nových konstrukčních prvků, aby ruská útočná podmořská flotila mohla dohnat západní standardy.

Třídu Lajka vyvíjí Malachite design kancelář v ruském Petrohradě. Ponorky by měly mít výtlak 11.340 tun, což je značně zvětší než současné ponorky třídy US Navy, které mají výtlak  8.700 tun. Sutton informuje, že ponorka s jaderným pohonem bude mít na hladině nejvyšší rychlost 35 uzlů, což odpovídá přibližně 40 mil za hodinu. Bude moci dosáhnout maximální hloubky  1. 698 stop. Maximální hloubka  pro americké ponorky třídy Virginie je tajná, ale je známo, že je to nejméně 800 stop a pravděpodobně až  1.600 stop.


Ponorky budou mít konformní sonarové pole, které obklopí trup ponorky a bude poskytovat detekci zvuku ve všech směrech. Ponorka má pravděpodobně osm torpédových šachet o velikosti 533 milimetrů (21 palců), což je standardní velikost používaná námořníky na celém světě, včetně amerického námořnictva. Ponorky budou mít také až 16 vertikálních odpalovacích sil raket pro Kh-35 protiletadlové rakety a pozemní útočné střely.

(rp,prvnizpravy.cz,popularmechanics,foto:arch.)