Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Ohledně „Iskanderů“ se nebudeme NATO zpovídat!

Rusko: Ohledně „Iskanderů“ se nebudeme NATO zpovídat!

Rusko se nebude zpovídat NATO ohledně rozmístění svých zbraní na svém území, ale je připraveno spolupracovat, pokud aliance vytvoří vhodný algoritmus.

Ilustrační foto
15. ledna 2020 - 04:20

V ostré reakci na výhrady aliance to řekl Vladimir Šamanov, šéf obranného výboru Státní dumy.

Předtím generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Severoatlantická aliance má v tomto roce v úmyslu reagovat na rozmístění ruských systémů Iskander-M raketou 9M729, která vyvolala polemiku. Za tímto účelem budou prováděny práce na systémech protivzdušné obrany a protiraketové obrany, konvenčních zbraních, zvýšené připravenosti na boj a prodloužení doby varování.

„Všechny jejich dohady a fejky nefungují. Jsme připraveni s nimi spolupracovat, ale ne na jejich přání „odtáhnout své rakety za Ural". Tak nám netahejte své rakety pod náš nos. Proto máme absolutně otevřenou pozici a my se nebudeme před nikým, před nějakou NATO ... nebudeme zpovídat," zdůraznil Šamanov novinářům.


Podle něj, pokud chce NATO překročit hranici vzájemnosti, nemělo by se zabývat „prázdným tlacháním“, ale formulovat interakční algoritmus.

NATO silně dráždí skutečnost, že Rusko v odpovědi na posilování sil aliance ve východní Evropě rozmístilo raketové systémy „Iskander –M“ zejména v Kaliningradské oblasti. Tyto systémy Moskva vybavuje raketami 9M729, které si vzaly za záminku Spojené státy jako důvod pro odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Rusko kategorickyy popřelo, že by tato střela porušovala uvedenou smlouvu a skutečností je, že USA ani NATO nepředložily důkaz, že ji porušuje.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)