Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Rusko podalo žalobu na Ukrajinu u Evropského soudu pro lidská práva

Rusko podalo žalobu na Ukrajinu u Evropského soudu pro lidská práva

Poprvé ve své historii Rusko podalo žalobu na Ukrajinu u Evropského soudu pro lidská práva. Žaloba obsahuje všechny „pohledávky“ vůči ukrajinským orgánům od roku 2013 do současnosti.

Ilustrační foto
23. července 2021 - 04:20

Bude velmi obtížné odmítnout některé z nich při splnění Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, (zkráceně Evropská úmluva o lidských právech), protože na mnoho  případů uvedených Ruskem bylo více než jednou poukazováno  mezinárodními organizacemi pro lidská práva.

Například útoky na novináře, nedostatečné vyšetřování hromadných úmrtí lidí na Majdanu a v Oděse, porušování práv rusky mluvících osob.

Podstata ruské žaloby podané u EÚLP

Dne 22. července podala ruská generální prokuratura  stížnost na Ukrajinu u Evropského soudu pro lidská práva. Nárok byl podán v deseti bodech:
  1. „Odpovědnost ukrajinských orgánů za smrt civilistů, nezákonné věznění a kruté zacházení s lidmi, včetně těch, které se odehrály na náměstí nezávislosti v Kyjevě (Majdan) a v Domě odborů v Oděse v roce 2014, rovněž jako na Donbasu během takzvané protiteroristické operace “;
  2. Praxe potlačování svobody projevu a pronásledování disidentů zákazem práce sdělovacích prostředků, internetových platforem, pronásledování novinářů (ruských, ukrajinských a dalších států), politiků a běžných občanů;
  3. Politika diskriminace rusky mluvící populace, přesun používání ruského jazyka z veřejné sféry, zejména ze sféry středního a vysokoškolského vzdělávání a systému spotřebitelských služeb;
  4. Politika diskriminace ruských společností a podnikatelů;
  5. Smrt osob, zranění na zdraví a ničení majetku v důsledku ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny na přilehlém území Ruské federace;
  6. Zbavení obyvatel určitých oblastí jihovýchodní Ukrajiny možnosti účastnit se voleb do ústředních orgánů;
  7. Blokování severokrymského kanálu jako hlavního zdroje čerstvé vody pro obyvatele Krymského poloostrova;
  8. Útoky na diplomatické, konzulární a jiné mise Ruské federace na Ukrajině;
  9. Havárie letadla Malaysian Airlines letícího s MH17 dne 17. července 2014 v důsledku selhání ukrajinských orgánů – neuzavření vzdušného prostoru nad válečnou zónou a smrt 298 lidí - všech cestujících a členů posádky (jak můžeme vidět, Ukrajina není obviněna z útoku, pouze z neuzavření prostoru - pozn .)
  10. Odmítnutí poskytnout ruským vyšetřovacím orgánům nezbytnou právní pomoc při vyšetřování spáchaných trestných činů. “
Rusko nashromáždilo veškeré nároky vůči Ukrajině v letech po Majdanu. Ruská prokuratura k těmto bodům přidala vysvětlení. Podle Kommersant byl podání založeno na výsledcích vyšetřování událostí na východě Ukrajiny, které provádí ruský vyšetřovací výbor.

Bylo zahájeno několik takových případů, z nedávných - smrt dítěte v „DPR“ na jaře, přestřelka na hranici s Ruskem v prosinci 2020

Jak již bylo uvedeno, stížnost Ruské federace „obsahuje podrobný popis procesu protiústavní změny moci na Ukrajině a prosazování nacionalistických sil do ukrajinských státních orgánů, což byl hlavní důvod následného masivního porušování Úmluvy a jeho protokoly. “

Samostatně se říká, že Rusko požaduje od Ukrajiny odblokování dodávky vody na Krym. A také zrušit omezení práv menšin na volný přístup ke vzdělání v jejich rodném jazyce a zrušit zákaz vysílání ruských televizních kanálů, odblokovat webové stránky.

Reakce Ukrajiny

Šéf ukrajinského ministerstva spravedlnosti Denis Malyuska věří, že ruský soudní proces skončí „nevyhnutelnou porážkou“.

„Soudě podle tiskové zprávy generální prokuratury agresorské země a jejich vlastního ministerstva zahraničí Rusko ovlivnilo EÚLP pořadem v ruské televizi - všechny mýty o ruské propagandě byly vyloženy v prohlášení soudu. Ale z právního hlediska - nevyhnutelná porážka, “řekl Malyuska.

Již mu odpovědělo ruské ministerstvo zahraničí.
„Silné prohlášení vedoucího ministerstva spravedlnosti, který by logicky měl respektovat názor soudu a nepředjímat jeho rozhodnutí, aniž by si přečetl stížnostní materiály,“ reagovala mluvčí ministerstva zahraničí  Maria Zacharova.

Úřad ukrajinského prezidenta uvedl přibližně to samé co šéf ministerstva spravedlnosti, že žaloba nemá žádnou naději, protože samotné Rusko neuznává jurisdikci EÚLP nad sebou," oznámil to agentuře Interfax-Ukrajina poradce vedoucího OP Michail Podolyak.Co znamená ruský soudní spor?

Článek Vladimíra Putina o Ukrajině očividně vedl k aktivnější politice v ukrajinském směru. Včetně prostřednictví mezinárodních orgánů.

Dříve zde Rusko nebylo příliš horlivé - na rozdíl od Ukrajiny, která od roku 2014 plní EÚLP stížnostmi proti Ruské federaci a od té doby podala devět žalob. Poslední z nich byla za Zelenského, když Kyjev obvinil Moskvu z „cílených operací zabíjení protivníků“.

Tato aktivita pro Ukrajinu má navíc určitý úspěch. V lednu ECHR prohlásil za nezákonné uvalení ruského občanství na obyvatele Krymu, svévolné nájezdy do soukromých domů, vyvlastnění majetku bez náhrady a potlačování neruských médií a ukrajinského jazyka ve školách.

Nyní se Rusko rozhodlo podat první žalobu na Ukrajinu.

U mnoha vznesených bodů, zejména pokud jde o blokování pitné vody na Krym nebo porušování práv rusky hovořících Ukrajinců, o pronásledování novinářů, bude pro EÚLP velmi obtížné nevidět porušování lidských práv: Všechny mezinárodní organizace to tam již viděly.

Navíc, jak jsme viděli výše, soud již učinil podobná rozhodnutí proti Rusku na základě žádosti Kyjeva: Uzavření médií na Krymu a rusifikace škol.


A pokud EÚLP nezjistí na Ukrajině porušování stejných práv, Rusko dostane tak do ruky závažné důvody pro prohlášení o zaujatosti evropského práva. A takové problémy, nad nimiž bude obtížné zavírat oči, jsou na seznamu generálního prokurátora Ruské federace: Útok na ruské diplomaty, odmítnutí obyvatelům Donbasu hlasovat pro místní úřady (na rozdíl od rozhodnutí ukrajinských soudů) atd.

Ale teď ani nemluvíme o výsledcích soudního řízení - jsou stále daleko, možná desítky let (například případ „Kypr vers. Turecko“ byl zvažován po dobu 20 let). Předložení takové rozsáhlé stížnosti naznačuje, že Rusko bude stále aktivněji jednat na mezinárodním poli ukrajinským směrem.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)