Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko podrážděně Japonsku: Na téma Kuril nežertujte!

Rusko podrážděně Japonsku: Na téma Kuril nežertujte!

Ruské velvyslanectví v Japonsku reagovalo na „vtip“ guvernérky Tokia Yuriko Koikeové, že uspořádala sportovní soutěže OH na Kurilských ostrovech.

Ilustrační foto
19. října 2019 - 04:20

Mezinárodní olympijský výbor dříve oznámil odložení maratonu závodu v rychlochůzi z Tokia do Sappora kvůli chladnějšímu klimatu v této oblasti. Takové rozhodnutí pobouřil Koikeovou, která připomněla, že na přípravu soutěží již bylo vynaloženo mnoho peněz. Guvernérka Tokia se zeptala, proč nepořádat olympiádu „na severním území“, protože pro sportovce je tam ještě příjemnější klima, uvedla agentura Kyodo.

Ruské velvyslanectví v Japonsku ihned reagovalo: „Na vědomíi vážené paní Yuriko Koikeové, guvernérky Tokio: Jsme si jisti, že Japonsko má dost své země s chladným podnebím. Ruské jižní Kurilské ostrovy k nim však nepatří. Sport by se měl sjednocovat a neměl by sloužit jako příležitost pro konfrontační „vtipy“.“


Japonské úřady označují jižní Kurilské ostrovy za své "severní území". Po druhé světové válce byly všechny ostrovy začleněny do SSSR, ale Tokio stále považuje Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovů Habomai za okupovanou část země. Tento spor brání Rusku a Japonsku uzavřít mírovou smlouvu na více než půl století.

V Japonsku se navíc v podsední době projevují stále častěji „revanšistické“ názory, které zpochybňují výsledky druhé světové války.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)