Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Rusko posílá do Karabachu 2 tisíce mírotvůrců!

Rusko posílá do Karabachu 2 tisíce mírotvůrců!

Rusko od 6.00 moskevského času začalo rozmisťovat mírový kontingent v Karabachu souběžně s ústupem arménských ozbrojených sil, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Ruské Il-76 přepravují ruský kontigent
10. listopadu 2020 - 08:15

„V souladu s prohlášením prezidenta Ázerbájdžánské republiky, předsedy vlády Arménské republiky a prezidenta Ruské federace, zahájí Ruská federace od 6. hodin (4:00 SEČ) 10. listopadu 2020 rozmístění mírového kontingentu v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu souběžně s ústupem arménských ozbrojených sil,“ sdělilo ve zprávě.

Podle ruského ministerstva obrany bude v Karabachu rozmístěno 1970 vojáků, 90 obrněných transportérů a 380 jednotek dalšího vybavení. Jádrem mírového kontingentu budou jednotky 15. samostatné motostřelecké brigády Ústředního vojenského okruhu.

Předtím se v „zájmu zastavení krveprolití“ dohodl arménský premiér Nikol Pašinjan s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu Vladimirem Putinem a Ilhamem Alijevem na ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Jeho součástí je rozmístění ruských sil na linii střetu a ústup arménské armády.

Proti dohodě, za níž Turecko pogratulovalo Azerbajdžánu k „vítězství“, ostře vystoupila arménská opozice.

Klíčovými body dohody je:

Úplné příměří je oznámeno od půlnoci moskevského času 10. listopadu.

- Ázerbájdžánská a arménská armáda se zastaví na svých pozicích.

- Strany se zavázaly vyměnit si válečné zajatce.

- Jerevan musí vrátit oblast Kelbajar Baku do 15. listopadu a region Lachin do 1. prosince 2020, přičemž zanechá za sebou pět kilometrů široký koridor Lachin, který zajistí spojení Náhorního Karabachu s Arménií. Tento bod se zároveň nevztahuje na město Šuša, jehož vydání bylo dříve oznámeno v Baku. Kromě toho musí Arménie do 20. listopadu převést Agdam a část jím držené oblasti Gazachu do Ázerbájdžánu.

- Podél linie střetu v Náhorním Karabachu a podél koridoru Lachin je nasazen ruský mírový kontingent 1 960 vojáků s ručními palnými zbraněmi, 90 obrněných transportérů a 380 vozidel a speciálního vybavení.

- Mírové síly byly rozmístěny souběžně s odchodem arménské armády. Jejich doba pobytu bude omezena na pět let s automatickým obnovováním na další pětiletá období, pokud se žádná ze stran dohody nerozhodne od ní odstoupit.

- Bude vytvořeno mírové středisko, které bude sledovat provádění dohod.

- V příštích třech letech bude stanoven plán výstavby nové dopravní trasy podél koridoru Lachin, která bude zajišťovat komunikaci mezi Stepanakertem a Arménií, s následným přesunem ruského mírového kontingentu na ochranu této trasy. Ázerbajdžán zároveň zaručuje bezpečnost dopravních spojení podél Lachinského koridoru.

- Vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci se musí pod dohledem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vrátit do Náhorního Karabachu a okolních oblastí.

- Měla by být odblokována všechna hospodářská a dopravní spojení v regionu, zatímco Arménie se zavázala zajistit dopravní spojení mezi západními regiony Ázerbájdžánu a autonomií Nachičevanu. Kontrolu převezmou ruští pohraničníci. Kromě toho se plánuje zajistit výstavbu nových dopravních komunikací, které spojí hlavní území Ázerbájdžánu s nachičevanskou autonomií.  

Arménský premiér Nikol Pašinian dříve označil dohodu o Karabachu pro sebe za velmi těžkou, ale poznamenal, že neexistuje jiné východisko. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev uvedl, že tyto dohody ukončily urovnání karabašského konfliktu, který trvá od roku 1988.

Situace v oblasti se vyhrotila 27. září. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňují z rozpoutání bojů. Do 10. listopadu byly provedeny tři pokusy o příměří, ale byly neúspěšné. Situaci komplikuje skutečnost, že Baku aktivně podporuje Ankara (Turecko je členem NATO) a Arménie je členem OBSE.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)