Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Rusko pozastavuje účast na raketové smlouvě INF!

Rusko pozastavuje účast na raketové smlouvě INF!

Moskevská reakce na rozhodnutí USA odstoupit od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletus bude mít zrcadlovou podobu - Rusko pozastaví účast v dohodě, oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská raketa 9M729
2. února 2019 - 11:05

„Američtí partneři oznámili, že pozastavují svoji účast ve smlouvě, tak ji pozastavujeme také. Ohlásili, že se zabývají výzkumem a vývojem raket středního doletu, a rozvojovými činnostmi, a uděláme totéž," řekl na schůzce s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Šojgu, informovala RIA Novosti.

Putin narážel na systém protiraketové obrany Mk 41,  umístěný v Rumunsku a plánovaný v Polsku, který se může snadno využít k startům křídlatých raket Tomahawk. Dále jde vývoj bezpilotních letounů s křídlatými raketami a vývoj jaderných hlavic "malé síly", což odporuj smlouvě INF.

Hlava státu zdůraznila, že se Rusko nezapojí do závodu ve zbrojení, které jsou pro něj nákladné, a požádal ministra obrany o to, zda je možné realizovat tato opatření v rámci dostupného rozpočtu.

Šojgu odpověděl, že v příštích dnech jeho resort navrhne úpravu rozpočtu, která by umožnila provedení těchto prací ve výši prostředků poskytnutých na tento rok.


Včera prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zahájí 2. února postup ukončení smlouvy INF. Podle něj bude tento proces dokončen za šest měsíců, pokud se Rusko „nevráti k dodržování, zničením všechny svých střel, instalací a související zařízení, které porušují smlouvu". Jedná se o ruskou raketu 9M729, jejíž dolet podle Washingtonu porušuje ustanovení smlouvy.

Moskva opakovaně označila tato obvinění za neopodstatněná a uvedla, že se přísně řídí všemi podmínkami INF. Minulý týden ruské ministerstvo obrany uspořádalo briefing a znovu poskytlo veškeré údaje o této raketě, ale Spojené státy se jí odmítly účastnit a nadále požadovaly zničení 9M729. Přičemž USA dosud nepředložily žádný důkaz ke svému tvrzení.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)