Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Rusko předvedlo Američanům hypersonický raketový systém „Avangard“!

Rusko předvedlo Američanům hypersonický raketový systém „Avangard“!

Ruská armáda předvedla americkým vojenským specialistům raketový systém „Avangard“ s hyperzvukovým jaderným kluzákem, uvedla agentura TASS s odkazem na ruskou armádu.

Ruská hypersonická jaderná střela "Avangard"
27. listopadu 2019 - 10:15

„V rámci provádění Smlouvy mezi Ruskou federací a Spojenými státy o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní byl americkému inspekčnímu týmu ve dnech 24. až 26. listopadu 2019 předveden raketový systém „Avangard“ s hyperzvukovým kluzákem," uvedla ve zprávě.

Jak upřesnilo ministerstvo obrany RF, Rusko uspořádalo ukázku nejnovějších zbraní, aby udrželo životaschopnost a účinnost smlouvy START.

„Nasazení tohoto raketového systému do bojové služby je plánováno na prosinec 2019," uvádí se ve zprávě.


Dříve zdroj ve vojensko-průmyslovém komplexu řekl TASS, že první dvě mezikontinentální balistické rakety UR-100N UTTX, vybavené jaderným blokem „Avangard“, budou na konci listopadu – uvedeny začátkem prosince v dombarovské divizi strategických raketových sil, v režimu pilotní bojové povinnosti.

„Avangard“ je strategický komplex s mezikontinentální balistickou raketou vybavenou řízenou okřídlenou hlavicí. Podle otevřených zdrojů byla bojová jednotka vyvinuta NPO Mašinostrojenija (Reutov, Moskevská oblast) a byla testována od roku 2004. Je schopen létat v hustých vrstvách atmosféry rychlostí více než 20násobku rychlostí zvuku, manévrovat podél kurzu a výšce a překonávat protiraketovou obranu.

Poprvé hovořil o této zbrani ruský prezident Vladimir Putin ve svém sdělení Federálnímu shromáždění 1. března 2018. Na konci roku 2018, v kolegiu Ministerstva obrany Ruské federace, prezident zaznamenal skutečnost, že byl zahájen masový provoz raketového systému „Avangard“. Putin pak zdůraznil, že „Avangard“ společně s raketami „Sarmat", komplexem „Kinžal“ a „Peresvet“ zvyšují potenciál armády a námořnictva, čímž „spolehlivě a bezpodmínečně zajišťují ruskou bezpečnost pro nadcházející desetiletí“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)