Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Rusko připomnělo Polákům výsledek norimberského tribunálu!

Rusko připomnělo Polákům výsledek norimberského tribunálu!

Pokusům o falšování historie druhé světové války brání výsledky Norimberského procesu, uvedl zvláštní zástupce ruského prezidenta pro mezinárodní kulturní spolupráce Michail Švydkoj.

Norimberský proces
19. února 2020 - 11:06

Odpověděl tak na otázku RIA Novosti, co je možné postavit proti snaze Polska a některých dalších zemích, aby se srovnávala sovětská vina a Třetí říše za vypuknutí války.

Dříve, polský velvyslanec v Německu Andrzej Psilebski prohlásil, že Sovětský svaz napadl 17. září 1939 Polsko, a tím znemožnil pokračovat v odporu nacistickému Německu. Diplomat vyzval Rusko, aby „konečně připustilo“, že druhá světová válka začala v roce 1939, a ne v roce 1941, a že „ne Sovětský svaz, ale západní spojenci rozhodujícím způsobem přispěli k ukončení války“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v reakci uvedla, že si úředník Varšavy „zahrává“, a zdůraznila, že Moskva „musí reagovat“ na takovou politiku.

„Když mluvíme o tom, jak bojovat proti falšování dějin, aby odolávaly všem pokusům klást rovnítko mezi Sovětský svaz a nacistické Německo, pak je třeba mít na paměti, v první řadě, z mého pohledu, výsledky druhé světové války, které byly legálně formulované v Norimberském procesu,“ řekl Švydkoj.


Jak připomněl zvláštní zástupce prezidenta, při Norimberském procesu bylo ustanoveno, kdo je agresor a kdo se stal obětí agrese, a výsledky tohoto soudu nebyly zrušen. Švydkoj řekl, že na zachování výsledku Norimberského procesu „mají zájem i naši spojenci, kteří s námi bojovali, protože pokud někoho napadnou pokusy o revizi výsledků druhé světové války, bude to mít vliv nejen v SSSR, ale i všechny země, které byly spojenci SSSR."

Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku vznikl z podnětu SSSR, USA, Velké Británie a Francie vyšetřovat zločiny vedením nacistického Německa. Po téměř ročním soudu prvního stupně vydal 12 rozsudků smrti, kdy za kriminální organizace označil SD, Gestapo, Německou stranu národně socialistickou (NSDAP) a SS.


Švydkoj rovněž připomněl, že za druhé světové válce předcházel „nejen rok 1939“, kdy byl Sovětský svaz nucen uzavřít pakt o neútočení s nacistickým Německem, ale Mnichov 1938 kvůli rozdělení Československa, kdy „Polsko získalo slušné území“, stejně jako „v roce 1934, kdy Polsko podepsalo dohodu s Německem (o nepoužití síly)“.

Ruské úřady opakovaněuvedly, že některé evropské země se snaží přepsat historii. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci 2019 obvinil Polsko ze spolupráce s nacistickým Německem, a poznamenal, že Moskva má v dispozici doklady o jednání mezi Varšavou a Berlínem.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)