Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Rusko reagovalo na americkou strategickou lest systémem S-500

Rusko reagovalo na americkou strategickou lest systémem S-500

<< VIDEO >> Vládní zkoušky S-500 „Triumfatora“ vstoupily do závěrečné fáze a budou dokončeny letos.

S-500
20. září 2021 - 04:20

Systém je  odpovědí na starý americký trik opuštění smlouvy o omezení  balistických raket a možností otevřít nad Ruskem ještě jeden skutečný protiletadlový deštník téměř strategické úrovně.

V květnu 1974 podepsalo vedení USA a SSSR smlouvu o omezení počtu protiraketových obranných systémů. Podle ní měla mít každá základna maximálně dvě oblasti protiraketové obrany s poloměrem nejvýše 150 km. V každém z nich bylo povoleno nasadit maximálně 100 pevných odpalovacích zařízení schopných zachytit ICBM. Brzy poté se počet povolených oblastí zmenšil pouze na jednu.

Sovětský svaz se rozhodl bránit hlavní město a centrální průmyslovou oblast. A vedení USA se rozhodlo uzavřít sila pomocí ICBM umístěných ve Wyomingu, Montaně a Severní Dakotě. Ale později se Američané rozhodli podvádět. V prosinci 2001 prezident George Bush uvedl odstoupení USA z původní smlouvy. Byl přesvědčen, že Američané vyrobili multifunkční bitevní informační systém Aegis, aby USA byly nezranitelné.

Systém podle návrhu měl všechno sestřelit. Od nepřátelských letadel až po balistické rakety středního doletu. A vzhledem k tomu, že jeho rakety byly uloženy hlavně na lodích, bylo možné jej bez zvláštní koordinace přiblížit ruským břehům. Což se později začalo dít systematicky. Až jednou připlula do Sevastopolu, který byl v té době ještě ukrajinský, americká protiraketová loď. Vojenští poradci amerického prezidenta ho přesvědčili, že Rusko končí. A že je technologicky tak pozadu, kde by jejich opačný výstup ze smlouvy nebyl nebezpečný. Jak ale ukázaly následující události, 43. americký prezident se krutě mýlil.Ruští inženýři nejen pozvedli strategickou protiraketovou obranu na nejvyšší úroveň, a to pomocí rakety A-235 Nudol, o které mluvíme. Došlo k dalšímu vývoji taktických systémů. Úkolem ruských vývojářů se stal systém S-500 Triumfator. Což lze nazvat „odpovědí na americkou záludnost“. Faktem je, že formálně S-500 odkazuje na armádní systém, to znamená, že nepodléhá žádným omezením. Pokud jde o faktickou možnost, lze ji posunout na strategickou úroveň. Systém uzavřel propast mezi strategickým Nudolem a taktickým S-400. Díky své mobilitě se dokáže rychle zaměřit do těch nejnebezpečnějších směrů. A později změnit polohu. S několika raketovými bateriemi by mohly fungovat současně proti sebevražedným dronům, strategickým bombardérům.

V blízké budoucnosti, po dokončení státních testů, dojde k sériové výrobě S-500 a začne jeho dodávka vojákům. Je možné, že to nebude jen silám protivzdušné obrany (PVO) armádních brigád, v případě zhoršení mezinárodní situace se začne utvářet nová brigáda nové skutečné strategické úrovně, která bude pokrývat nejdůležitější regiony země, včetně Krymu. Tak či onak, předpověď konce Ruska americkými poradci se ukázala jako předčasná.


(rp,prvnizpravy.cz,saker,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
27%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%