Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Rusko rozhořčeně: Ukrajinská armáda v Donbasu ničí civilní obyvatele!

Rusko rozhořčeně: Ukrajinská armáda v Donbasu ničí civilní obyvatele!

Moskva vyzývá mezinárodní společenství, aby přestalo zavírat oči před tím, jak ukrajinské bezpečnostní síly ničí obyvatelstvo Donbasu, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Ilustrační foto
16. srpna 2019 - 04:20

Kontaktní skupina na Donbassu se 21. července dohodla na novém příměří. To bylo doplněno o opatření, která je má zajistit. Mezi nimi je zákaz palby jakéhokoli druhu palby, jakož i rozmístění těžkých zbraní v osadách a jejich okolí.

Zástupce ruského ministerstva zahraničí poznamenala, že Kyjev pokračuje v porušování příměří tím, že ostřeluje osady v Donbasu.

„Během minulého týdne se počet ostřelování ukrajinských ozbrojených sil, navzdory příměří, výrazně zvýšil, i když všichni očekávali opak. Je možné, že možným cílem destabilizace situace je pokus vyprovokovat odvetu milicí a znovu vyhlásit selhání příměří kvůli vině Doněcka a Luhanska,“ řekla.


Rozhořčeně uvedla, že „ještě před vyhlášením celkového a neomezeného příměří v létě nedošlo k tak masivnímu ostřelování a takovému ničení civilní infrastruktury“.

„Ohledně ukrajinských ozbrojených sil bylo zjištěno použití útočných bezpilotních letounů k útokům na civilní osady. Jen 12. srpna byly lidovou milicí LLR sestřeleny dva takové aparáty," poukázala Zacharová na briefingu.

Rovněž připomněla, že školu č. 30 v Gorlovce pravidelně ostřelovaly ukrajinské bezpečnostní síly, kdy byla skutečnost ostřelování zaznamenána i ve zprávě OBSE z 9. srpna.

„Vyzýváme světovou komunitu, aby nezavírala oči před tím, co se děje, aby přestala omlouvat bezpečnostní složky, které úmyslně ničí obyvatelstvo Donbasu," dodala.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)