Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: S takovým nesmyslem může přijít jen americká rozvědka!

Rusko: S takovým nesmyslem může přijít jen americká rozvědka!

Ruské ministerstvo zahraničí vybuchlo rozhořčením v reakci na zprávy, že se prý ruská vojenská rozvědka podílela na smluvním zabíjení amerických vojáků v Afghánistánu.

Ilustrační foto
28. června 2020 - 06:20

Tak v diplomatickém oddělení komentovali článek The New York Times, ve kterém byla předložena tato obvinění, s odkazem na anonymní zdroje rozvědky.

„Tento jednoduchý výmysl jasně ilustruje nízké intelektuální schopnosti propagandistů z americké rozvědky, kteří místo toho, aby vymýšleli něco spolehlivějšího, musí přijít s takovým nesmyslem. Co jiného však lze očekávat od rozvědky, která nešťastně propadla dvacetileté válce v Afghánistánu," uvedli novinářům na ministerstvu zahraničí.

Diplomati připomněli další a obecně známá fakta: zapojení americké rozvědky do obchodování s drogami, platby militantům za průchod karavan, provize ze smluv na realizaci různých projektů placených americkými daňovými poplatníky. „Seznam jejich akcí může v případě potřeby pokračovat. Ukáže se toho nemálo," dodali.


„Možná se americké rozvědce nelíbí skutečnost, že naši a jejich diplomaté společně přispívají k zahájení mírových rozhovorů mezi Kábulem a Tálibánem?! Jejich pocity jsou pochopitelné - nechtějí ztratit výše uvedené zdroje „nelegálního" příjmu!" zdůraznili na ruském ministerstvu zahraničních věcí.

Začátkem června vydala frakce republikánů v Kongresu zprávu, v níž Rusko obvinilo mimo jiné z údajného sponzorování Tálibánu. Z tohoto důvodu se republikáni domnívají, že by měly být zpřísněny sankce proti Moskvě.

Rusko takové obvinění opakovaně odmítlo. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová nazvala novou republikánskou iniciativu „absolutní hrubostí“. Podle ní již Rusko přestalo vážně reagovat zástupci na taková prohlášení americké politické třídy, kteří se na rusofobii snaží zvýšit svůj vlastní význam.

K zprávě New York Times je třeba dodat, že Tálibán se v rozhočené reakci ohradil proti tvrzení, že by byl v boji proti Američanům ponoukán jiným státem nebo jeho rozvědkou, že se jedná o snahu "ponížit hrdinství" jeho bojovníků

Spojené státy zahájily vojenskou operaci proti Tálibánu v roce 2001, protože islámští radikálové ukrývali bojovníky Al-Káidy, která provedla útoky z 11. září. V důsledku toho byla vláda Tálibánu svržena a v Afghánistánu se dostali k moci loajální politici, s nimiž Tálibán vstoupil do ozbrojené konfrontace.

V únoru podepsaly Spojené státy a Tálibán první mírovou dohodu za více než 18 let. Zajišťuje zejména stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu a zahájení meziafghánského dialogu po dohodě o výměně vězňů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)