Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Sankce USA v souvislosti se Skripalem jsou provokací!

Rusko: Sankce USA v souvislosti se Skripalem jsou provokací!

Spojené státy využívají zinscenovanou otravu bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julií, aby zhoršily vztahy s Ruskem, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
4. srpna 2019 - 04:20

„V USA nadále využívají loňské inscenace s otravou bývalým britským agentem a jeho dcerou v Británii, aby zhoršily vztahy s Ruskem. Tato přímá provokace, jejíž účastníci jsou stále skrytí kvůli strachu z odhalení, opět slouží jako záminka pro přípravu sankcí proti ruské straně na základě amerického zákona „o kontrole chemických a biologických zbraní“ z roku 1991 „a zvláštního výkonného nařízení vydaného Bílým domem," citovalo Zacharovou na svých stránkách ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Rovněž upozornila na skutečnost, že v souladu s Úmluvou o zákazu chemických zbraní Rusko již dávno odstranilo své zásoby, o čemž se mezinárodní inspektoři opakovaně přesvědčili. „Současně mají Spojené státy v současné době takový arzenál, který se v žádném spěchu nelikvidují," poznamenala.

Spojené státy zavádějí druhý balíček sankcí proti Ruské federaci kvůli případu Skripal, protože Moskva podle USA neposkytla požadované záruky podle amerického práva. První balíček sankcí podle zákona „o kontrole chemických a biologických zbraní“, ve kterém Washington tvrdil, že Moskvě nesplnila požadavky, vstoupil v platnost 27. srpna 2018.


Zákon stanoví, že druhý balíček má šest variant sankcí a nařizuje prezidentovi, aby použil alespoň tři z nich. Mezi nimi snížení úrovně diplomatických vztahů, zákaz americkým bankám půjčovat zemi, na kterou se vztahují sankce, bránění poskytování mezinárodních půjček, zákaz amerických společností vyvážet zboží a technologie do této země, s výjimkou potravin a zemědělství, zákaz veškerého dovozu ze země pod sankcemi, včetně ropy a ropných produktů a zákazu letů do a ze země státních leteckých společností USA ze sankční země, což by mohlo mít přímý dopad na společnost Aeroflot.

V anglickém městě Salisbury byl 4. března 2018 podle britských úřadů otráven bývalý důstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julie, což vyvolalo velký mezinárodní skandál. Londýn tvrdí, že ruský stát je zapojen do otravy Skripalových látkou A234, Moskva to kategoricky popírá. Ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov v květnu 2018 uvedl, že Skrypalův případ se rozpadá kvůli nedostatku jakýchkoli důkazů o ruské vině.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová již dříve uvedla, že v případě Skripalů bylo na britské ministerstvo zahraničí zasláno zhruba 60 diplomatických nót, v nichž se požadovalo, aby Rusko měla přístup k vyšetřování postižených občanů Ruské federace, jakož i žádost o právní pomoc a návrhy na spolupráci, včetně společného vyšetřování, ale britské úřady neodpověděly.

Je třeba také připomenout, že Boris Johnson (současný premiér) v březnu loňského roku ještě ve funkci ministra zahraničí obvinil Ruskou federaci z otravy Skripalů a tvrdil, že důkazy viny Moskvy jsou „ohromující“. Obvinění se ukázala jako lživá. Vedoucí tajné laboratoře britského ministerstva obrany později řekl, že experti nemohli zjistit zdroj látky, kterou byli podle britské strany Skripal a jeho dcera otráveni. Britské ministerstvo zahraničí ve stejný den připustilo, že závěr o zapojení Ruské federace do otravy Skripalů byl mimo jiné učiněn na základě vlastní interpretace informací. Jinými slovy „když to myslím, tak tak bude“.

(kou, prvnizpravy.cz, mid.ru, foto: arch.)