Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: To, co dělají USA s majetkem Venezuely, je „loupež století“!

Rusko: To, co dělají USA s majetkem Venezuely, je „loupež století“!

Činnost USA proti venezuelským ekonomickým a finančním aktivům lze označit za „loupež století", prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
15. února 2019 - 10:15

„Ne jinak, než prostě loupeží století, lze popsat v sankční šílenství, které chtějí ve Washingtonu provést s venezuelskými ekonomickými a finančními aktivy a samozřejmě především s PDVSA," řekla.

Podle diplomatky to není jen zavedení jednostranných donucovacích opatření, která jsou v rozporu s mezinárodním právem.

„Je to prostě ... jasný signál pro každého: s majetkem a aktivy jakékoli země může být manipulováno Spojenými státy americkými podle vlastního uvážení. Zde máte celé tržní hospodářství, zde máte veškerou svobodu obchodu, tady máte nepřípustnost protekcionismu. A zde už není ani protekcionismus, je to jednoduchý dobyvačný útok na zabrání celého státu," dodala Zacharová.


Zacharová rovněž připomněla, že v telefonickém rozhovoru minitr zahraničí Sergej Lavrov varoval Mike Pompea před jakoukoliv vnější intervencí do Venezuely.

Spojené státy 28. ledna oznámily zavedení sankcí vůči venezuelské ropné a plynárenské společnosti PDVSA a zablokovaly její aktiva ve výši sedmi miliard dolarů. Zároveň vydaly zákaz jakékoliv spolupráce s firmou.

Obavy s americké  vojenské intervence zesílily poté, co televize před několika dny zaznamenaly v bloku poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona větu „5.000 vojáků do Kolumbie“.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)