Svátek má: Tomáš

Zprávy

Velikost textu:

Rusko úspěšně testovalo útočný dron „Ochotnik-B“

Rusko úspěšně testovalo útočný dron „Ochotnik-B“

Rusko si klade za cíl dokončit práce na vytvoření stávky bezpilotního letounu „Ochotnik-B“ (UAV) v předstihu; dodržování termínů pro jeho vývoj je pod přísnou kontrolou Kremlu.

Ochotnik-B
14. ledna 2021 - 12:30

Tento názor vyjádřil pro časopis Forbes odborník americké výzkumné organizace CNA Samuel Bendett v komentáři k nedávnému testu UAV, během kterého shodil neřízenou 500 kilogramovou bombu na cíl v testovacím místě Ashuluk v jižním Rusku.

Bendett věří, že dron bude nakonec vybaven systémem umělé inteligence, který mu poskytuje vysoký stupeň autonomie.

„Ochotnik" (Lovec) musí mít schopnost samostatně zasahovat stacionární a mobilní pozemní cíle s dříve známými souřadnicemi, včetně vnějšího označení cíle ve vzduchu, "uvedl Bendett.

Podle něj by navzdory skutečnosti, že bomba použitá během nedávných testů byla neřízená, měl být „Ochotnik" UAV nakonec vybaven zařízením kompatibilním s naváděnou municí. Během předchozího testu znalec poznamenal, že UAV byla vyzbrojena raketami vzduch-vzduch, ale nepoužila je.

„Kreml plánuje použít úderný „Ochotnik“ UAV jako" spolehlivého otroka "UAV jako doprovod tajných stíhaček Su-57. Americké letectvo vyvíjí podobný doprovodný UAV jako součást vysoce prioritního programu Skyborg,“ píše Forbes.

Článek dále konstatuje, že vývoj „Ochotnik-B“, který uskutečnil svůj první let v srpnu 2019, probíhá rychlým tempem. Situace v Náhorním Karabachu byla důvodem, který přiměl Rusko urychlit vývoj tohoto UAV a provádění dalších programů na vytvoření bezpilotních prostředků.


Jak Bendett zdůraznil, „dodržování termínů pro vývoj UH Ochotnik-B je pod přísnou kontrolou Kremlu, dokonce je pečlivě uvažována i otázka jeho vytvoření v předstihu“.

„Ochotnik-B“ se vyrábí podle schématu „létajícího křídla“ s proudovým motorem a je dlouhý 14 metrů. Vyvíjí ji kancelář designu Suchoj. Zdroj TASS v OPK poukázal na to, že „nejnovější zaměřovací a navigační systém instalovaný na Ochotniku umožňuje použití neřízené munice s přesností blížící se přesnosti naváděné zbraně.“ Jak testeři ovládli dron během bombardování, není známo. Je možné, že „Ochotnik-B“ byl řízen dálkově rádiem.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)