Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: V Idlibu došlo k propojení tureckých postů a teroristů!

Rusko: V Idlibu došlo k propojení tureckých postů a teroristů!

Výsledkem dohod Soči o Sýrii s Tureckem bylo, že za půldruhého roku došlo k sloučení opevněných teroristických oblastí s tureckými pozorovacími stanovišti.

Ilustrační foto
5. března 2020 - 04:20

Uvedl to mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Podle něj se situace v deeskalační zóně Idlibu, kde v důsledku odvetných akcí ze strany syrské armády vůči teroristům skupiny „Chayyat Tahrir Al-Sham“ tlačily do bezpečné vzdálenosti od Aleppo, stala „dalším okamžikem pravdy“.

Poznamenal, že nejen západní země, ale i OSN v roce 2018 uvítaly podepsání dohod z Soči o Idlibu. Generál označil klíčovou dohodu ohledně povinnosti Turecka odlišit a vytlačit teroristy z vnějších hranic deeskalační zóny a vyhnat je do hloubky 15–20 kilometrů a stáhnout odtud těžké dělostřelectvo.

„Místo toho bylo výsledkem za téměř 18 měsíců dohody vytlačení oficiálně uznaných teroristických skupin OSN  „Chayyat Tahrir Al-Sham“, „Islámská strana Turkestanu“ a „Choras ad-Din, se všichni militanti „mírné opozice“ dostali na sever, k turecké hranici,“ řekl Konašenkov.

Podle něj se „útoky a masivní dělostřelecké ostřelování sousedních poklidných osad a ruské letecké základny Hmeimim staly každodenními“.

Západ ignoruje přesun tureckých jednotek do Idlibu.

Kromě toho Konašenkov poukázal na to, že Turecko v rozporu s mezinárodním právem přesunulo své jednotky do Idlibu a na Západě si toho nikdo nevšiml.


Podle generálmajora zůstaly během účinnosti dohod v Soči mezi Ruskem a Tureckem o vytvoření deeskalační zóny Idlibu všechny oficiální žádosti Moskvy adresované OSN a západním zemím nezodpovězeny. Od začátku února byl naopak Damašek obviňován z údajných „válečných zločinů“, „humanitární katastrofy“ a „milionů uprchlických toků“ v Idlibu, poznamenal Konašenkov.

Dodal, že veřejné hrozby, že zničí všechny jednotky syrských vládních sil a vrátí dálnici M5 k teroristické kontrole, v USA a Evropě nazývají „zákonným právem Ankary na obranu“.

„Na pozadí totálního cynismu a falešného západního znepokojením nad humanitární situací v deeskalační zóně Idlibu poskytuje ruské Centrum osvobození bojujících stran a legitimní syrská vláda denně potřebnou pomoc místním obyvatelům v osvobozených oblastech," uvedl Konašenkov.

Syřané ovšem neměli ani podezření, že existuje „mnoho pseudoobránců v Evropě a USA a jimi dodávané humanitární pomoci, která jim byla údajně zaslána během několika posledních let,“ dodal ironicky.

Zostření situace v Idlibu

Teroristé „Chayyat Tahrir al-Sham“ 27. února zahájili rozsáhlý útok na pozice syrské armády. Vládní síly palbu opětovaly. Podle ruského ministerstva obrany byla také ostřelována turecká armáda, která tam neměla být.

V důsledku zemřelo 36 tureckých vojáků. Ruská strana přijala opatření k úplnému příměří syrských sil, bezpečné evakuaci mrtvých a zraněných do Turecka. Ministerstvo obrany navíc zdůraznilo, že ruské letectvo nebylo v této oblasti využíváno.


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu nedávno řekl, že Ankara nesplnila řadu klíčových povinností v rámci Idlibu. Zejména neoddělila ozbrojenou opozici, která byla připravena na dialog s vládou, od teroristů.

V rusko-tureckém memorandu z 18. září 2018, na kterém se dohodli prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan, bylo řečeno, že současný status quo přítomnosti turecké armády bude zachován, avšak za předpokladu, že všechny teroristické radikální skupiny budou vyvedeny z oblasti Idlibu do 15. února 2018.

Bylo také stanoveno, že „v rámci hranic této zóny budou přijata „účinná opatření k zajištění stabilního zastavení bojových dějství“. Ustanovení 7 memoranda požadovalo společné rusko-turecké hlídky v této oblasti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)