Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Rusko varuje země východní Evropy před nasazením vojáků USA

Rusko varuje země východní Evropy před nasazením vojáků USA

Moskva naléhá na partnery ve východní Evropě, aby zvážili rizika a přemýšleli o důsledcích rozmístění americké armády na rotačním základě na svém území.

Ilustrační foto
17. srpna 2020 - 10:10

Vystoupila s tím mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

„V tuto chvíli mluvíme o umístění téměř trvale významných kontingentů Spojených států a jejich spojenců ve východní Evropě - to znamená, že tam, kde nikdy předtím nebyly. Skutečnost, že taková přítomnost je označována jako druh neustálé rotace, nemění podstatu věci. Tyto kroky, pokud budou provedeny, by ohrozily ustanovení stanovené v Zakládajícím aktu NATO-Rusko z roku 1997, zejména pokud jde o nevysílání „významných vojenských sil do nových členských zemích aliance“," uvedla Zacharová.

Podle ní to všechno svědčí o úmyslu Spojených států a jejich spojenců v NATO pokračovat v utváření určitého napětí v linii kontaktu s Ruskem na úkor zájmů evropské bezpečnosti.

„Je zřejmé, že takové provokativní sklony nezůstanou bez řádné reakce Ruska. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu v hlavních městech východoevropských zemí, které ve dne v noci přemýšlejí o tom, s čím dalším přijít ve směru rusofobie, a zvát americké vojáky. Vyzýváme je, aby zvážily všechna rizika a vážně přemýšlet o důsledcích," řekla zástupkyně ruského ministerstva zahraničí.


Dříve americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že z Německa bude staženo celkem téměř 12 tisíc amerických vojáků, z nichž většina (6,4 tisíc) půjde domů, a zbytek bude přesunut do zemí NATO v Evropě, včetně Itálie a Belgie. Velitelství amerických sil v Evropě se plánuje přestěhovat z Německa do belgického Monsu, informoval generál Tod Walters, velitel amerických sil v Evropě a nejvyšší velitel kombinovaných sil NATO v Evropě. Mons je nyní sídlem Nejvyššího velitele spojeneckých sil NATO v Evropě.

Po oznámení stažení vojsk z Německa Spojené státy ohlásily odeslání dalších 1 000 vojáků do Polska k posílení 4 500, kteří tam již byli.

Iniciativa vojenského zadržování Ruska je financována Kongresem USA v posledních pěti letech. Ta předpokládá zvýšení přítomnosti amerických vojáků ve východní Evropě na tzv. rotačním základě. Otázkou je, poslouchá někdo vůbec Rusko?

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)