Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Výslech poslankyně agentem FBI je „cynickou provokací“!

Rusko: Výslech poslankyně agentem FBI je „cynickou provokací“!

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech poslalo na ministerstvo zahraničí protest v souvislosti s výslechem poslankyně státní Dumy Ingy Jumaševové na letišti v New Yorku představitelem FBI.

Inga Jumaševová, ruská poslankyně
7. října 2019 - 04:20

Bezprecedentní situaci popsaly jak zahraniční, tak ruské agentury. Mluvčí dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin označil incident za „cynickou provokaci“. Je totiž nepředstavitelné, aby amerického kongresmana například hodinu vyslýchala na letišti v Petrohradě ruská FSB.

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech zaslalo na americké ministerstvo zahraničí protest v souvislosti s výslechem ruské poslankyně Ingy Jumaševové na letišti v New Yorku.
 
Jak uvedl ruský velvyslanec Anatolij Antonov, byla zadržena a převezena do oddělené místnosti. Tam důstojník FBI hodinu poslankyni vyslýchal.
 
„Navíc byla pozvána, aby se setkala s důstojníkem FBI v jiném neformálním prostředí a pokračovala v této konverzaci," dodal velvyslanec.
 
Jumaševová získala vízum pro vstup do Spojených států (nebyla na černém seznamu USA). V Americe dorazila na „Fort Ross Dialogue Forum“ v Kalifornii. Ve Státní dumě Jumaševová koordinuje vztahy s americkým Kongresem.


„Vyvstává otázka: ani americké úřady se na rozdíl od svých prohlášení nesnaží normalizovat dialog nebo nejsou schopny kontrolovat činnost svých vlastních zvláštních služeb,“ uvedlo ve svém protestu ruské ministerstvo zahraničí.

Resort dále vyzval Washington, aby přemýšlel, k čemu by „systematická eskalace napětí ve vztazích s Ruskem“ mohla vést, přestože „zájem široké americké veřejnosti na fóru Fort Ross Dialogue přesvědčivě naznačuje, že obyčejní Američané nejsou pro konfrontaci, ale pro interakci mezi Ruskem a Spojenými státy“.
 
Vjacheslav Volodin, mluvčí dolní komory ruského parlamentu, označil výslech Jumaševové za „cynickou provokaci“.

V září Washington odmítl udělit víza 10 členům ruské delegace, kteří míří do Valného shromáždění OSN. Moskva tento krok označila za urážlivý a označila jej za porušení mezinárodních závazků Spojených států.
 
Vztahy mezi USA a Ruskem jsou nyní napjaté kvůli řadě otázek od Sýrie  až po Ukrajinu. Washington kromě toho obviňuje Moskvu z vměšování se do americké politiky. Rusko tato obvinění odmítá. Podle ruského prezidenta Putina se jednalo jen o záminku k zavedení sankcí proti Rusku a za druhé poškodit amerického prezidenta Trumpa.

(kou, prvnizpravy.cz, reuters.com, ria.ru, foto: arch.)