Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Ruský názor: Po několika dnech Erdogan obnoví svoji vojenskou operaci!

Ruský názor: Po několika dnech Erdogan obnoví svoji vojenskou operaci!

Dohodou se Spojenými státy o pozastavení operací v severní Sýrii chce Turecko ukázat, že je sice připraveno jednat, ale země nehodlá ztratit svou kontrolu nad touto zónou.

Turecké tanky v Sýrii
19. října 2019 - 07:20

Proto je pravděpodobné, že po 120 hodinách bude pokračovat ve svých činnostech, uvedla profesorka na Katedře orientálních studií Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů RF Irina Zvjagelskaja.

Turecký prezident Tayyip Erdogan a americký viceprezident Mike Pence se ve čtvrtek dohodli na 120 hodin pozastavení turecké operace v Sýrii, pro stažení syrské kurdské sebeobranné síly (SDF) z hranice s Tureckem. Pence uvedl, že dohoda předpokládá stažení kurdských sil z bezpečnostní zóny o délce 30 kilometrů na turecko-syrské hranici a že Spojené státy tento proces usnadní. Pence řekl, že američtí vojáci se do oblasti nevrátí.

Podle ruské politoložky nemá Turecko nemá zájem o prohlubování krizových vztahů s USA. „Kromě toho, dohoda byla formulována takovým způsobem, že Turecko nemusí zcela zastavit svoji vojenskou operaci, ale jen ji pozastavuje, což znamená, že dává možnost kurdským ozbrojeným silám odejít, a pak by to mohla formálně pokračovat,“ řekla Zvjagelskaja RIA Novosti.


„Tady to není, podle mého názoru, věcí nejen Spojených států, víte, že postavení Turecka a operace vyvolala velmi ostrou kritiku Organizace spojených národů a v evropských zemích. A tak se mi zdá, že se Erdogan rozhodl ukázat, že je schopen dohody, že může tuto operaci přerušit, myslím si, že ji na chvíli zastaví, aby nakonec legalizoval tuto bezpečnostní zónu, za kterou bojuje,“ poznamenala profesorka.

Nicméně podle Zvjagelské „samotný úkol zajistit tuto bezpečnostní zónu, jak je v Turecku definována, dosud nebyl vyřešen“, a Turecko se to pokusí vyřešit.

„Turecko má zjevně v úmyslu udržet svoji kontrolu nad touto poměrně širokou zónou, myslím si, že za pět dní uvidíme, že obnoví svou činnost," uvedla expertka.

Pokud jde o skutečnost, že dohoda mezi Tureckem a Spojenými státy se týká pouze určité části území, tak se Zvjagelskaja domnívá, že strany „uzavřely takovou dohodu, kterou bylo možné uzavřít a která ponechává manévrovací prostor“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)