Svátek má: Viktor

Zprávy

Velikost textu:

Ruský pohled na pandemii: Místo spolupráce se rvou jako psi!

Ruský pohled na pandemii: Místo spolupráce se rvou jako psi!

Mimořádné výzvy k národu, vězni propuštění z vězení a města v karanténě - světové zprávy stále šokují.

Ilustrační foto
21. března 2020 - 04:20

Ale místo toho, aby se sjednotily před společnou hrozbou, státy přicházejí s tím, kdo komu v strká klacky do kol. Obvinění si vyměňují nejen strategičtí protivníci, ale také dlouhodobí partneři, blízcí sousedé, uvedl materiál RIA Novosti.

Dezinformační válka

Čína se postupně vzpamatovává z epidemie koronaviru - polní nemocnice se zavírají, ve velkých městech se kavárny a restaurace otevírají a vlády přešly na aktivní činnost na informační frontě. Zástupce ministerstva zahraničí Žang Lijian 12. března uvedl, že do země mohla virus zavést americká armáda.

Kvůli takové „očividné dezinformační kampani“ byl velvyslanec Cui Tiankaya povolán na ministerstvo zahraničí USA. Čínští diplomaté se pokusili situaci zmírnit a připomněli, že při pandemii by měli spolupracovat. Výměna „zdvořilostí“ se však nezastavila. Donald Trump na Twitteru několikrát nazval SARS-CoV-2 „čínským virem“. Jeho političtí oponenti to viděli jako projev rasismu.

Čínská zpravodajka CNBC Jiang Weijia přilila olej do ohně. Ve svém mikroblogu uvedla, že jeden z představitelů Bílého domu nazýval koronavirus "Kung-fu-flu" (od „kung fu“ a anglického „flu - chřipka“).

Šéf Oválné pracovny sám vysvětlil, že uvedl pouze původ viru. „O čem se hádáme? Jen jsem dal jasně najevo, odkud pochází: z Číny," řekl prezident novinářům. Peking tato formulace pobouřila. Mluvčí Geng Šuang poznamenal, že účelem těchto prohlášení je „stigmatizovat“ ČLR.

V Číně se rozhodli omezit práci hlavních amerických médií: potrestány byly také New York Times, Wall Street Journal, Washington Post, a také časopis Time a rozhlas Voice of America. Úřady nakázaly publikacím poskytovat informace o zaměstnancích, financování, činnostech a nemovitostech v ČLR. Navíc někteří reportéři budou muset v zemi odevzdat tiskové karty a zastavit žurnalistickou práci.

Washington také obvinil z dezinformací jiný „revizionistický stát“ - Írán. Tam rovněž předložili předpoklad, že SARS-CoV-2 je americká biologická zbraň. Ministr zahraničí Mike Pompeo pokáral Teherán za to, že skrýval údaje o rozsahu epidemie. „Namísto toho, aby se íránští vůdci soustředili na potřeby svých vlastních lidí a přijali upřímně nabídnutou pomoc, lžou týdny ohledně wuchanského viru," řekl.

Pompeo je přesvědčen, že íránské orgány se vyhýbají odpovědnosti za neúspěch v boji proti koronaviru. V Teheránu nebyla pomoc Američanů skutečně oceněna a oni ji odmítli.

Přičemž je zdravotní systém země pod obrovským tlakem. Kvůli koronaviru dokonce propustili z věznic asi 85 tisíc vězňů. Prezident Hassan Rúhání vyzval světové vůdce, aby pomohli zrušit sankce, aby úřady mohly lépe řešit šíření infekce. Teheran má podporu Moskvy a Pekingu.

Boj o vakcínu

A vývoj vakcíny proti zmutovanému viru vyvolal napětí mezi transatlantickými partnery - Spojenými státy a Německem.

Na začátku března se Daniel Manikella, šéf německé biotechnologické společnosti CureVac, setkal v Bílém domě s Donaldem Trumpem a viceprezidentem Mikem Pencem. „Jsme pevně přesvědčeni, že za pár měsíců bude lék hotov," řekl Manikella po rozhovorech. O dva týdny později se však ukázalo, že odchází z funkce.

Zdroje v německé vládě novinářům sdělily, že se americký prezident snaží nalákat vědce za oceán. Podle Welt am Sonntag Trump slíbil vědcům miliardu dolarů na financování, pokud budou pracovat v amerických laboratořích.

V Berlíně byl Bílý dům obviněn z kořistnictví a německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil, že kancléřka Angela Merkelová uspořádá mimořádné zasedání kabinetu, aby mimo jiné projednala možné škody způsobené činností CureVacu.

Podle Seehofera se nejedná pouze o krizi ve zdravotnictví, ale také o národní bezpečnost. Ve výzvě k národu z 18. března Merkelová přiznala, že německé obyvatelstvo od druhé světové války čelilo tak vážným výzvám. A zdůraznila: zdravotnický systém v Německu je pravděpodobně jedním z nejlepších na světě, ale na novou chorobu zatím neexistuje vakcína.


V EU se dlouhodobě obávají, že si chce Washington přisvojit evropskou technologii. V únoru vypukl další skandál poté, co americký generální prokurátor William Barr vyzval Američany, aby zjistili, jak převzít kontrolu nad dvěma největšími telekomunikačními společnostmi v Evropě - Ericsson a Nokia.

Současné intriky kolem vakcíny jsou navrstveny řadou sporů mezi USA a Německem, které začaly odposlechem telefonu Merkelové v roce 2004. Do stejné řady patří Trumpova potřeba, aby evropští spojenci vydělili alespoň dvě procenta HDP pro NATO a dalším bolestivé body, sdělil RIA Novosti Alexander Kamkin, přední výzkumný pracovník v Centru germanistiky na Institutu Evropy Ruské akademie věd. „Je jinou věcí, jestli je kancléřka odposlouchávána, je to urážlivé, nepříjemné, ale lze to pochopit," řekl. „Jiné je to, když je bezpečnost celého státu zpochybněna na pozadí globální hysterie - to je to úplně jiný postoj, jiný přístup."

„Zdá se, že to Seehofera jednoduše dostalo. Nespokojenost s imperialistickým mesianismem Spojených států v mnoha zemích Evropy se dostal do bodu varu," uvedl.

Přetížení Baltu

Konflikty se stupňují ve východní Evropě. Například Litevci se nemohou vrátit domů přes německo-polskou hranici. Polsko uzavřelo tranzit a na kontrolních stanovištích se vytvořila fronta stovek aut. Na hranici uvízli i občané Lotyšska, Estonska a Ukrajiny. Na protest zablokovali cestu.

Jednání k ničemu nevedla. A stovky lidí budou muset hledat alternativní cesty domů.

Problémy však vznikají i při objezdech. V pondělí 16. března došlo ke kuriózní situaci s Litevci: do Lotyšska se dostali letadlem a vzali si taxi. Na hranici neumožnili autu projet, protože řidič byl Lotyš. Kvůli tomu museli cestující do Litvy cestovat s kufry pěšky.

Čínský bratr

Naději na pomoc EU v boji proti koronaviru ztratili také ti, kteří již dlouho hledali „panevropský domov“, například Srbsko. „Nebudu vyvozovat dalekosáhlé závěry, ale uvědomili jsme si, že neexistuje žádná mezinárodní ani evropská solidarita, to všechno byly pohádky na papíře," poznamenal smutně lídr státu Alexander Vučić.

Kritizoval kroky evropských partnerů a připomněl: když EU potřebovala srbské peníze, Brusel požadoval změnu podmínek výběrových řízení tak, aby evropské společnosti dostávaly smlouvy. „Problémy se vyskytly a srbské peníze nepomohou. Děkuji vám za to moc - věřte mi, najdu způsob, jak poděkovat," řekl temně Vučić.

Zároveň srbský vůdce nazval prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga „bratrem“ a řekl, že se k němu obrátil o podporu.

I další země se spoléhají na Peking. Si Ťin-pching slíbil pomoc Španělsku a Itálie již přijala druhou skupinu čínských lékařů. Kromě 60 000 testů na koronavirus, intenzivní péče, devět tun ochranných zdravotnických materiálů a léčiv byly z Číny dodány také preparáty tradiční východní medicíny.

Čínská pomoc evropským zemím může být vnímána odlišně, řekl Temur Umarov, konzultant Carnegie Moscow Center. „I když Itálie přijala iniciativu „Jedna cesta-jeden pás“, zatímco Francie a Německo se aktivně zasazují o vzájemně prospěšné ekonomické vztahy s Pekingem, většina odvětví čínského trhu je evropským společnostem stále nepřístupná," uvedl RIA Novosti.

„Koronavirová pandemie pravděpodobně zmírní podezření Číny v Evropě. Přestože byl zrušen rozsáhlý summit za účasti evropských vůdců v Pekingu, pomoc Číny v boji proti epidemii posiluje pozitivní image země. Brusel již obdržel dva miliony lékařských masek a 500 000 testů z Pekingu k identifikaci viru,“ připomněl politolog.

Nedůvěra však nakonec nezmizí, poukázal Umarov. Příkladem toho je už jen emocionální projev Alexandra Vučiće. „Možná, nechtěně, Peking stále rozhádává evropské země," uzavřel expert.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)