Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ruský senátor: V americkém závodě penzistů prohrála demokracie!

Ruský senátor: V americkém závodě penzistů prohrála demokracie!

V americkém prezidentském závodě již existuje jeden poražený - samotný postup a demokracie, Spojené státy by nemohly uznat výsledky voleb jako jejich, pokud by se konaly v jiných zemích.

Ilustrační foto
6. listopadu 2020 - 04:20

Prohlásil to šéf mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačev.

V úterý se ve Spojených státech konaly prezidentské volby, o post šéfa Bílého domu se ucházejí republikán Donald Trump a demokrat Joe Biden. Výsledky hlasování v řadě států jsou stále neznámé. Trump oznámil své vítězství ve středu v noci a obvinil demokraty ze snahy „ukrást volby“. Centrála kampaně úřadujícího prezidenta hodlá požadovat přepočítání. Zároveň je podle výpočtů předních amerických televizních kanálů v čele Biden, pro konečné vítězství potřebuje získat hlasy šesti voličů.

„Vypadá to, že v prezidentském závodě už je jeden poražený - samotný postup a nakonec demokracie,“ napsal Kosačev na Facebooku. Podle senátora skandály, podivné změny vedoucích představitelů v některých státech, zprávy o chybějících a vyhozených hlasovacích lístcích, pozice médií a další nevzhledné epizody současné kampaně „způsobily, že volební proces nebyl v nejlepším světle“. „V každém případě by samotní Američané byli vůči těmto epizodám velmi tvrdí, pokud by k nim došlo v jiných zemích, až do neuznání výsledků.“


Senátor také ironicky poznamenal, že „závod důchodců“ v USA z kategorie „oba horší“ dosud nezjistila vítěze ani nezjistila žádné vnější zásahy - „vypadá to, že vymlouvat se na dalších „12 blogerů“ nebo „9 hackerů“ se nepovede“.


Americká agentura pro bezpečnost v kybernetické bezpečnosti a infrastruktuře (CISA) oficiálně uvedla, že nemá „žádné důkazy o tom, že by jakýkoli zahraniční protivník byl schopen zabránit Američanům v hlasování nebo změnit výsledky hlasování“, připomněl politik.

Kosačev zdůraznil, že volby potvrdily hluboký rozpor v americké společnosti. „Vzhledem k rekordní účasti více než 100 milionů lidí - zejména v souvislosti s pandemií - můžeme konstatovat, že tyto rozpory se netýkají pouze elit a politiků, ale téměř každého dospělého Američana, a s volbami všechno teprve začíná a nekončí,“ napsal ruský senátor.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)