Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Ruský tisk: Válka v Sýrii dosáhla Zakavkazska a nelibost Ruska

Ruský tisk: Válka v Sýrii dosáhla Zakavkazska a nelibost Ruska

Rusko má nový důvod pro nelibost s Tureckem, napsal ruský deník „Kommersant“a poukázal na propojenost války v Sýrii a Náhorním Karabachu.

Ilustrační foto
7. října 2020 - 04:20

Sýrie se stala součástí konfliktu v Náhorním Karabachu. A to nejen kvůli syrským žoldákům, kteří jsou tam podle různých zdrojů převáděni Ankarou. Syrská opozice v Idlibu uvedla své síly do stavu bojové pohotovosti v obavě, že kvůli hrozbě ohniska terorismu na Zakavkazsku a že v opozici vůči Ankaře může Rusko zahájit vojenskou operaci v Idlibu, uvedl list.

Desítky těl žoldáků zabitých v Ázerbájdžánu byly podle arabských médií dopraveny do syrského Idlibu. Informace o počtu zabitých se liší. Podle Centra pro sledování dodržování lidských práv v Sýrii od začátku nepřátelských akcí v Náhorním Karabachu zemřelo přes 70 Syřanů, kteří bojovali na straně Ázerbájdžánu. Zdroje RIA Novosti v syrské opozici uvedly více než 90 mrtvých. „V neděli předvečer byla do Sýrie dopravena těla 53 žoldáků ... Celkový počet zabitých syrských žoldáků je tedy 93 lidí," uvedl jeden z partnerů agentury. Podle něj minulý víkend odjela do konfliktní zóny v Karabachu třetí skupina 430 syrských žoldáků.

Ázerbajdžán ani tak nepřiznal účast syrských žoldáků v bojových akcích. Arabská média však překypují citacemi Syřanů, kteří byli rekrutováni Tureckem. Většině z nich lichotil příslib vysokých platů (1,5–2 tisíce dolarů měsíčně) - na severu Sýrie se prakticky není práce. Podle průzkumů veřejného mínění více než 90% populace prostě nemá dost peněz na život. Někteří byli naverbováni podvodem - ani nevěděli, že budou muset bojovat v Ázerbájdžánu. Jeden ze Syřanů řekl arabskému webu BBC, že mu bylo nabídnuto sloužit na hraničním přechodu, o účasti v bojových akcích nebylo pochyb. Velitelům skupin, které ovládají určitou oblast, nezbývalo na výběr. Existují však i ti, kteří šli bojovat do Ázerbájdžánu záměrně, uvedl „Kommersant“.


„Podporujeme našeho spojence Turecko, protože stálo s námi proti Rusku a bojuje za věc Sýrie, a musíme s ním vždy stát,“ citovala francouzská agentura AFP jednoho ze Syřanů.

Podle něj „pokud Turecko jakoukoli bitvu prohraje, povede to k tlaku na něj a bude muset region předat syrskému režimu(míněno Asadově vládě – pozn. red.).

Arabská média zároveň šířila informace o vyhlášení syrských opozičních skupin o stavu nejvyšší pohotovosti v Idlibu a v regionu Aleppo - údajně obdržely informace od turecké vojenské rozvědky, že Rusko má v úmyslu zahájit vojové akce v jedné z těchto oblastí. Objevila se také další vlna pověstí o možné nové útočné operaci syrské armády na Idlibu. Publikace Al-Arabi al-Jadid s odvoláním na odborníky tvrdí, že je pro Rusko výhodné hovořit o zahájení vojenské operace v severní Sýrii jako o nástroji nátlaku na Turecko, pokud jde o politiku Ankary vůči Libyi a Ázerbajdžánu, poukázal deník.

„Kommersant“ připomněl, že v posledních dnech Rusko opakovaně vyjádřilo znepokojení nad informacemi o přesunu syrských militantů do Ázerbájdžánu a Libye, zároveň však nikdy nezmínilo Turecko - ani v samostatném prohlášení ruského ministerstva zahraničí, ani ve společném prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Íránu. „Kromě toho byla během telefonních rozhovorů mezi ruskými a tureckými ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a Mevlutem Cavusogluem, které proběhly na konci minulého týdne, zdůrazněna „nepřípustnost zapojení ozbrojenců ilegálních ozbrojených skupin z jiných regionů do konfliktu“.
Rusko a Turecko mezitím stále mají vážné rozpory ohledně Idlibu. Moskva očekává, že Ankara splní své březnové závazky k oddělení teroristů a umírněné opozice.

Podle tureckých zdrojů agentury RIA Novosti během posledních rusko-tureckých konzultací o Idlibu, které se konaly v polovině září, zástupci vojenských útvarů obou zemí nedospěli k dohodě: Turecko nesouhlasilo s odchodem z kontrolních bodů na územích ovládaných syrskou armádou, i se snížením počtu svých sil v regionu, a Moskva odmítla převést města Tal Rifaat a Manbidž v severní Sýrii pod tureckou kontrolu. Naopak, od konce září Turecko výrazně zvýšilo svoji přítomnost v Idlibu. Podle zpráv arabských médií pouze od pátku do neděle překročilo syrskou hranici asi 200 nákladních vozidel a dalšího vojenského vybavení „materiálně-technickými prostředky“ a zamířilo k tureckým kontrolním stanovištím v zóně deeskalace.

„Slabinou turecké strategie je, že Ankara dosud nevytvořila politický vzorec, který by jí umožnil setrvat na území v Sýrii: Turecko v únoru až březnu prokázalo, že je připraveno keskalaci k ochraně svých zájmů. Ale dohody s Moskvou musí být splněny neboť v důsledku jde o to, že řada jižních oblastí z dálnice M4 procházejících přes Idlib by měla být pod kontrolou vojsk prezidenta Bašára Asada,“ řekl Anton Mardasov, expert z amerického Institutu pro Střední východ (Washington).

(kou, prvnizpravy.cz, kommersant.ru, foto: arch.)