Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Rusové pijí méně než Němci, ztrácejí pověst největších pijanů

Rusové pijí méně než Němci, ztrácejí pověst největších pijanů

Klišé, že Rusko jako říše vodky a národ nejsilnějších pijáků, padlo. WHO dokonce vidí Rusko ako vzor pro ostatní.

Ilustrační foto
2. října 2019 - 07:20

Po celá desetiletí bylo Rusko národem s největším problémem s alkoholem a extrémně vysokou úmrtností na opilství. Nová studie Světové zdravotnické organizace (WHO) však potvrzuje, že národ vodky nyní dosahuje obrovského pokroku v boji proti alkoholu. Spotřeba klesla od roku 2003 do roku 2016 o 43 procent, uvedla WHO. Zároveň se dramaticky zvýšila délka života - z pouhých 57 let u mužů v roce 1994 na současných  68 let a u žen na 78 let.

„Likvidujeme zde ruskou pověst,“ řekla expertka WHO Carina Ferreira-Borgesová  z německé tiskové agentury. V souladu s tím Rusové pili v roce 2016 pouze 11,7 litru alkoholu na osobu a rok. Pro srovnání, v Německu, podle údajů WHO, 13,4 litru. To se týká čistého alkoholu. Půl litru piva obsahuje asi 20 gramů alkoholu. Rusové obvykle raději pijí tvrdší věci, jako je vodka.

Ruští politici již léta mluví o úspěších v boji proti alkoholu. Existuje minimální cena lihovin, vyšší daně, noční zákaz prodeje a přísné požadavky na reklamu. Kromě toho, protože se již dlouho zvyšuje obchod s pivem, tak  od roku 2013 se také pivo klasifikuje jako alkohol. Studie WHO je však prvním nezávislým potvrzením, že jak kritici občas pochybovali, jejich úspěchy jsou prokazatelné.

Jako spoluautor studie  Ferreira-Borgesová shromažďovala a porovnávala obrovské množství údajů za 28 let. „Všechno se hodí,“ řekla. Rusko může nyní sloužit jako vzor pro jiné země.

Podle WHO v Evropě každoročně zemře na následky konzumace alkoholu asi milion lidí, z nichž mnozí v mladém věku. V největší zemi světa je udušení často smrtelným problémem. Znovu a znovu se objevují masivní otravy rumem nebo průmyslovým alkoholem. Na konci roku 2016 a začátkem roku 2017 v Irkutsku na Sibiři zemřelo více než 70 lidí, protože konzumovali aditivum v alkoholických koupelích.

Dokonce i ruští odborníci, kteří jsou skeptičtí vůči oficiálním, někdy připouštějí, že v říši vodky to asi něco lepšího. Nová studie WHO osvědčuje orgány v neposlední řadě pokrok v boji proti nelegální produkci.Putin káže zdravý životní styl

Zdravý životní styl káže nejen prezident Vladimir Putin, ale i jeho úředníci. Sportovec Putin - judista a hokejista - je v tomto ohledu naprostým opakem svého často opojného předchůdce Borise Jelcina. Šéf Kremlu byl zvlášť znepokojen vysokou „alkoholovou“ úmrtností v Rusku, včetně tabákových a dopravních nehod.

Obzvláště v chaotických devadesátých letech poznačených hladem a chudobou stovky tisíc Rusů zemřely v důsledku opilosti. V té době, po zhroucení Sovětského svazu, vzrostla konzumace alkoholu u mužů na 34 litrů ročně - což odpovídá přibližně 340 půllitrových lahví vodky, téměř jednu denně.


Také kvůli demografickému problému byli politici nuceni jednat v geograficky největší zemi na Zemi - proti odporu silné alkoholové lobby. Na rozdíl od minulosti se však vláda již nespoléhá na metody hrubé síly. Nezapomenutelná zde je kampaň proti alkoholu pod sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem v 80. letech.

Dnes probíhá „tichá kampaň“, která je pravděpodobně nejúspěšnější v ruské historii, uvedl duchovní Tikhon Ševkunov v novinách „Komsomolskaja Pravda“. Je zakázáno pít v parcích a na veřejných místech, ocenil předsedu orgánu státní správy, který reguluje trh s alkoholem. V supermarketech a podle potěšení WHO je nyní každá láhev samostatně sledována pro sledování prostřednictvím elektronického systému.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:arch.)