Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ruští analytici k americkým volbám: Změnily se na vyostřenou show!

Ruští analytici k americkým volbám: Změnily se na vyostřenou show!

Prezidentské volby ve Spojených státech se změnily v show, v níž dodržování demokratických standardů a transparentnost hlasování ustoupily skandálním strategiím.

Ilustrační foto
5. listopadu 2020 - 10:10

Rovněž tak bitvě o kapitál a masivnímu vybičování protestních nálad, zatímco výsledek dosud není jasný, poznamenávají pozorovatelé v Ruské federaci.

Ve Spojených státech probíhají prezidentské volby, o post hlavy státu se ucházejí republikán Donald Trump a demokrat Joe Biden. K vítězství je zapotřebí 270 hlasů tzv. volitelů.

Analytici jichž se dotazovala RIA Novosti, si všimli extrémní ostrosti předvolební konfrontace s porušováním různých norem politické korektnosti, plněním kompromitujících důkazů a propouštěním vysokých úředníků.

Vyostření situace

„Boj nabral další formáty již v den voleb ... Média a nejrůznější analytici, v tomto případě jako političtí stratégové, uspořádali 3. listopadu brzy ráno soutěž o zveřejnění prvních výsledků hlasování - a tak naprogramovali dosud nerozhodnutého voliče na jeho preferovaný politický výsledek," řekl vedoucí Monitorovacího a expertního centra „Skupina 32" Roman Kolomojcev.

„Bylo by naivní domnívat se, že se principy organizace volebního procesu ve Spojených státech přes noc změní a prezidentské volby na počest hlavního volebního dne budou čistší a transparentnější,“ souhlasí Alena Bulgaková, výkonná ředitelka Asociace nezávislého veřejného monitorování, členka OP RF.
Podle jejího názoru dvouměsíční předčasné hlasování a nekontrolované veřejností, vysoká míra sociálního napětí, skandální strategie kandidátů „během předchozích dnů kampaně prakticky neutralizovaly možnost svobodného a demokratického vyjádření vůle občanů země“.


„Poslední den voleb ve Spojených státech nedal voličům naději na světlou budoucnost země. Je to spíše logické potvrzení již zavedených trendů v americké volební praxi," zdůraznila Bulgaková.

To vše by mohlo po volbách vést ke zvýšeným nepokojům, uvedl Kolomojcev. "Nejznepokojivějším trendem, který se během volebního procesu objevil, zejména v jeho poslední fázi, je vybičování protestů demokratů a médií, které je podporují mezi svými voliči Trumpovy oponenty. Bidenův tým dokonce slibuje, že bude pevně odolávat jakémukoli oznámení o vítězství soupeře. To vše, jak se mi zdá, slibuje novou vlnu nepokojů v Americe,“ řekl.


Nedostatek kontroly

Zatímco v Rusku se mnoho výtisků točí na potřebě posílit pozorování veřejnosti a transparentnost voleb, v Americe takový problém nepředstavuje, poznamenal Kolomojcev. „O jaké transparentnosti hlasování můžeme hovořit, pokud do pondělí hlasovalo na začátku všeobecných voleb ve Spojených státech více než 94,3 milionu lidí, z nichž více než 60 milionů využilo hlasování poštou? Otázkou je, kdo vykonává občanskou kontrolu nad výsledky předčasného a poštovního hlasování téměř stovky milionů lidí? Na tuto otázku neexistuje přesvědčivá odpověď,“ poukázal.

Nedostatek kontroly nad předčasným hlasováním zdůrazňuje také člen HRC Igor Borisov. „Vidíme rekord v počtu předčasných voličů - asi sto milionů, což bude 67% z celkové volební účasti, což také vyvolává otázky, protože hlasování poštou je nekontrolovatelné, neprůhledné, viděli jsme masivní porušování,“ poznamenal expert.

Zmatek s počítáním hlasů vede k tomu, že některé státy nebudou znát konečná čísla několik dní, ne-li týdnů, upozorňuje Kolomojcev. „Pensylvánie již řekla, že neočekává rychlý výsledek, Ohio používá nedořešený záložní systém, protože jejich hlavní volební systém nefunguje,“ vysvětlil.

Politická show

Volby ve Spojených státech se staly politickou show, jejíž finále nyní sleduje celý svět, poukazuje Borisov. „Ve Spojených státech ve skutečnosti dochází k nahrazení konceptů reprodukce mocenských institucí a k organizaci takové masivní show, ve které se voliči stávají pouhými diváky a sledují boj dvou oponentů, kteří se snaží pomocí nějakých triků, manipulace s normami a současnými pravidly - spíše archaickými a statickými, dlouho se neměnícími - oklamat svého protivníka,“ řekl.

Za daného momentu ústředí demokratů ukazuje, že s pokusy hrát takovou show jsou úspěšnější, než v ústředí republikánů, protože se jim podařilo mobilizovat obyvatelstvo, měla pandemie významný dopad na předčasné hlasování, ve kterém mají demokraté poměrně silnou výhodu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)