Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Rzeczpospolita: Každý druhý Ukrajinec v Polsku již sedí na kufrech

Rzeczpospolita: Každý druhý Ukrajinec v Polsku již sedí na kufrech

Více než polovina dočasných pracovníků z Ukrajiny přemýšlí o přesunu z Polska do jiné země, nejčastěji do Německa.

Ilustrační foto
8. prosince 2019 - 10:15

Ukrajinští pracovníci si stále více uvědomují, jaké příležitosti mají v jiných zemích. Německo však za každého nebude šťastné, píše Rzeczpospolita.

V listopadu provedla pracovní agentura Otto Work Force průzkum, kterého se zúčastnilo 500 ukrajinských občanů, kteří využívali její služby. Závěr byl tento: 70% Ukrajinců, kteří zvažují, že budou pracovat v jiné zemi, se vypraví za Odru. To je o třetinu více než před rokem.

Německá popularita roste nejen proto, že ve srovnání s Polskem jsou zde vysoké platy, ale také proto, že na začátku roku 2020 vstoupí v platnost nový zákon o migraci, který otevře německý pracovní trh odborníkům ze zemí mimo Evropskou unii.

Česká republika je na druhém místě, kam chce odejít 34% respondentů a třetím je Holandsko (23%).


Celkově již 52% Ukrajinců dočasně pracujících v Polsku (zaměstnaných na základě zjednodušeného řízení) uvažuje o přesunu do jiné země, což je o 40% více než v loňském roce, kdy tento záměr deklarovalo 37% respondentů. Nárůst počtu lidí, kteří se chtějí přesídlit, souvisí také se snížením spokojenosti Ukrajinců s jejich prací v Polsku. Pokud v roce 2017 bylo 94% respondentů se vším spokojeno, nyní je to 72%.

Podle výkonného ředitele Otto Work Force, Tomasze Dudka to není kvůli zhoršujícím se pracovním podmínkám polských zaměstnavatelů, ale proto, že ukrajinští pracovníci si začínají více uvědomovat, jaké příležitosti mají, a to i v jiných zemích. .

Hlavním důvodem stěhování do jiných zemí jsou finanční úvahy, tj. vyšší platy. Polské společnosti platí zaměstnancům stále více (podle Dudka dostává nekvalifikovaný pracovník v průměru 2 500 polských zlotých, ale Němci nabízejí několikanásobně více.

Skutečný počet lidí, kteří se přemístí do Německa, však nemusí být tak vysoký: německá vláda otevřela trh pro pracovníky ze zemí mimo EU a zavedla přísné požadavky: budete muset mít doklady o své odborné kvalifikaci a mluvit německy alespoň na úrovni B1. „Rovněž nebude možné se vypořádat prostřednictvím agentur práce, které cizincům pomáhají vyřešit všechny formality a někdy najít bydlení," vysvětluje Dudek.

Téma ukrajinských gastarbeitrů je v Polsku velmi živou otázkou. Na jedné straně polské orgány přiznávají, že ukrajinští migranti – asi přes milion – pomáhají polské ekonomice, a otázka jejich přesunu do Německa vyvolává tuhé obličeje na tvářích ekonomů, na druhé straně je polští nacionalisté považují za trn v patě, jednají s nimi pohrdavě (včetně čáti zaměstnavatelů) a nejradši by je vyexpedovali.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)