Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Sabah: USA dnes sklízejí plody svých zvěrstev v minulosti

Sabah: USA dnes sklízejí plody svých zvěrstev v minulosti

Nepokoje, které se přehnaly přes Spojené státy, představují vyrovnávání si účtů této země s vlastní historií, v níž bylo hodně krve a násilí.

Ilustrační foto
5. června 2020 - 04:20

Podle tureckého listu Sabah má historie také paměť a přichází čas, kdy historie vyžaduje odpověď.

Vlna násilí, která stále pohlcuje Spojené státy, je v jistém smyslu vyrovnáváním si účtů mezi touto zemí a její vlastní historií. Podle Sabahu, v samotné povaze Spojených států, vytvořené bílými Evropany a které se nakonec staly nejrozvinutější a nejsilnější zemí na světě, bylo mnoho krve a slz.

Podle publikace sloužil obchod s otroky, týkající se především černé populace Afriky, nejvíce Spojeným státům americkým. Do konce 18. století na africkém kontinentu nebyli ve věku mezi 12 a 40 lety téměř žádní muži. Nejprve je evropští otrokáři přivedli na Kubu. Nakonec byli otroci prodáni režimům bílých pánů v Americe.

Nelze zapomínat, že až do druhé poloviny 20. století byli černí Američané nadále považováni za občany druhé kategorie. V roce 1960, když byl prezidentem zvolen John F. Kennedy, nemohli černí obyvatelé jižních států  USA hlasovat.

 
Další ostudnou stránkou v americké historii bylo to, že bílí Evropané, kteří přišli na kontinent, podrobili americkou domorodou populaci genocidě. „Rudokožci“, jichž je nyní čistě symbolické číslo, byli vyhlazováni, uvězněni v lágrech a přeměněni v otroky.
 
Autor článku doufá, že násilné činy, které se nyní objevují v amerických městech, nepovedou k dalšímu počtu obětí. Přeje si také, aby tyto události neovlivnily úspěšný průběh prezidentských voleb, které se budou konat v listopadu tohoto roku. Nicméně vyzývá, abychom nezapomněli, že historie má také paměť a přichází čas, kdy historie vyžaduje odpověď.

(kou, prvnizpravy.cz, sabah.com.tr, foto: arch.)